Međunarodni monetarni fond (MMF) je veoma zabrinut zbog rasta cijena hrane, naročito zato što on najviše pogađa siromašne i najranjivije slojeve stanovništva, izjavila je portparolka ove organizacije Suzan Atkinson.
Zapitana šta bi vlade zemalja svijeta trebalo da učine povodom rasta cijena hrane, koje je u jučerašnjem izveštaju Organizacija UN za hranu i poljoprivredu (FAO) proglasila rekordnim, ona je istakla važnost “dobro ciljanih” mjera podrške onima koji su najviše pogođeni, izveštava Rojters.
“Važno je da oni najranjiviji budu zaštićeni, a ne da se proizvodi subvencionišu” istakla je Atkinsonova.
Ona je, osim poskupljenja hrane, kao problem navela i povećanje inflacije u nekim od zemalja u razvoju koje beleže izrazit privredni rast. Atkinsonova navodi da su neke od tih zemalja došle do tačke “potencijalnog pregrejavanja” pa su u nekim slučajevima njihove centralne banke sasvim prikladno počele da pooštravaju monetarnu politiku.
Brazilska centralna banka je juče, na primjer, po drugi put u ovoj godini povećala kamatnu stopu – na 11,75 odsto – u pokušaju obuzdavanja inflacije.
FAO je, inače, danas upozorio i da bi dalji rast cijena sirove nafte, izazvan previranjima u arapskom svijetu, mogao dodatno da djeluje na poskupljenje hrane.
Atkinsonova napominje da rast cijena nafte predstavlja izazov i za razvijene ekonomije, dodajući da u svijetu trenutno postoji “ogromna neizvesnost”.
Upitana za mišljenje o inflatornim rizicima u SAD, Atkinsonova je podsjetila na nedavne korake američkih Federalnih rezervi s ciljem ograničavanja deflacije u atmosferi napora za oporavak od velike recesije. “Trenutno inflacija ne predstavlja brigu za ekonomiju SAD”, zaključuje portparol MMF-a.