Forbes je objavio novu listu milijardera. Na njemu se nalazi rekordnih 3.028 milijardera, što je 247 više nego prošle godine. Prvi put je broj milijardera premašio 3.000. Njihovo zajedničko bogatstvo dostiže rekordnih 16,1 bilion dolara, što je dva biliona dolara više nego prošle godine i više od bruto domaćeg proizvoda (BDP) svih zemalja svijeta osim Sjedinjenih Država i Kine.
Sjedinjene Države imaju najveći broj najbogatijih, rekordnih 902 milijardera, i nastavljaju svoj niz rasta. Slijedi Kina, uključujući Hong Kong, sa 516 milijardera, dok je na trećem mjestu Indija sa 205 milijardera. Više od polovine milijardera dolazi iz ovih zemalja. Milijarderi dolaze iz ukupno 76 zemalja i dvije autonomne regije, a među njima je prvi put i Albanija.
Prvi albanski milijarder postao je Samir Mane, predsjednik i osnivač investicionog konglomerata BALFIN.
Njegova neto vrijednost procjenjuje se na 1,4 milijarde dolara, što ga stavlja na 2.356. mjesto na listi.
Ovaj uspjeh ga ne samo svrstava među svjetsku elitu, već ga čini i najbogatijim biznismenom u cijelom Zapadnom Balkanu.
Prema analizi portala Zoom.al o listi koju je objavio Forbes, primjećuje se da na listi nema nijednog biznismena iz Slovenije, Hrvatske, Kosova, Crne Gore ili Bosne i Hercegovine. Stoga činjenica da je Samir Mane proglašen najbogatijim biznismenom Zapadnog Balkana predstavlja historijski trenutak za albanski biznis i regionalno preduzetništvo.
“Albanija ove godine dobija svog prvog milijardera – Samira Manea, koji je izgradio bogatstvo procijenjeno na 1.4 milijarde dolara kroz investicije u tržne centre, prodavnice elektronike i luksuzne nekretnine širom Balkana”, navodi Forbes u članku koji prenosi Zoom.al.
IZBJEGLICA U AUSTRIJI
Mane je osnivač i predsjednik BALFIN Grupe, investicionog konglomerata sa sjedištem u Tirani, Albanija.
BALFIN Grupa danas posjeduje nekretnine u Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi i Austriji, kao i logističke parkove i jedan privatni univerzitet u Albaniji. Zahvaljujući tim investicijama, Samir Mane se našao na 2356. mjestu Forbesove liste najbogatijih ljudi svijeta, s procijenjenim bogatstvom od 1.4 milijarde dolara.
Nakon što je 1991. godine napustio komunistički režim u Albaniji, preselio se u Austriju kao izbjeglica. U Austriji je sticao iskustvo koje mu je kasnije omogućilo da krene u preduzetničke vode. Njegov prvi veliki korak bio je otvaranje „Neptuna“ 1998. godine – lanca prodavnica elektronike koji je ubrzo dominirao albanskim tržištem i proširio se na region.
Godine 2005. donio je inovacije u albansku trgovinu otvaranjem prvog modernog tržnog centra u zemlji – QTU, što je označilo početak modernog maloprodajnog sektora u Albaniji i šire. Nekoliko godina kasnije otvorio je i TEG – jedan od najvećih tržnih centara na Balkanu, a potom i tržni centar u Skoplju, koji je danas najveći u Sjevernoj Makedoniji.
Danas BALFIN posjeduje tržne centre, hotele, logističke parkove i investicije u nekretnine ne samo u Albaniji, već i u Austriji, SAD-u i Kanadi.
Grupa je proširila svoje djelovanje i na sektor obrazovanja otvaranjem privatnog univerziteta u Albaniji, čime se pozicionirala kao jedan od ključnih faktora ekonomskog i društvenog razvoja zemlje.
U Bosni i Hercegovini također posluje kompanija Jumbo koja je dio Maneove grupacije. Odnedavno je u Sarajevu prisutan i njegov lanac prodaje kućanskih aparata Neptun.
Pozicioniranje Samira Manea na Forbesovoj listi ne predstavlja samo njegov lični uspjeh, već i dokaz da Albanija i cijeli region Zapadnog Balkana imaju potencijal za razvoj preduzetnika koji mogu konkurisati na globalnom nivou. Kao osnivač i predsjednik BALFIN Grupe, Mane je pokazao da strateška vizija, uspješno upravljanje i diverzifikacija investicija mogu dovesti do izuzetnog poslovnog uspjeha.
Njegova priča je primjer kako preduzetnici sa Balkana mogu krenuti od skromnih početaka i izgraditi bogatstva koja prelaze državne granice, doprinoseći ekonomskom razvoju i postajući uzor budućim generacijama preduzetnika u regionu.