Privreda RS u teškom stanju

Zaključio je to Upravni odbor Privredne komore RS, na sastanku u Trebinju, uz poziv Vladi RS na hitno održavanje zajedničke sjednice na kojoj bi bili razmatrani zabrinjavajući podaci o kretanjima u privredi.

Predstavnici privrednika ukazali su da je u RS, prema statističkim podacima, u prva četiri mjeseca ove godine, prvi put u zadnjih 10 godina, ostvaren pad industrijske proizvodnje od 3,7 odsto. Isto tako, u tom periodu ostvarena je i manja stopa izvoza uz istovremeni rast uvoza, što dovodi do smanjenja pokrivenosti spoljnotrgovinske razmjene za sedam odsto, pišu Nezavisne novine.

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Konstatovano je, takođe, da ostvareni finansijski pokazatelji poslovanja privrede u prošloj godini imaju lošije rezultate u odnosu na 2010. godinu, dok je dobit privrednih društava u prošloj godini smanjena za 78 miliona KM ili devet odsto u odnosu na godinu dana ranije, te se gubitak povećao za 88 miliona KM ili procentualno 16 odsto.

“Smanjen je neto obrtni kapital u iznosu od 3,2 odsto, a zaduženost privrede povećana je za 1,9 milijardi KM, odnosno za 17 odsto”, stoji u saopštenju Privredne komore RS u kojem je još navedeno da je u RS zabilježen i pad zaposlenosti, a povećanje nezaposlenosti.

Risto Dabić, predsjednik UO Privredne komore RS, izjavio je da bi Vladi RS trebalo da bude upućen zvaničan zahtjev za održavanje zajedničke sjednice, napominjući da su ranije imali dogovor da se sastaju kvartalno.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Od januara nije bilo kontakta, a u zadnje vrijeme Vlada je više orijentisana na socijalni dijalog sa sindikatom”, rekao je Dabić.

Komentarišući prezentovane podatke, Ranko Milić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, rekao je da su oni odavno upozoravali da nešto treba preduzeti, ali da se ne povlače adekvatni potezi.

“U zadnje dvije godine broj radnika u realnom sektoru je smanjen za 40.000, dok je u javnoj upravi broj zaposlenih povećan za 20.000”, rekao je Milić i dodao da su sve to elementi koji ukazuju na to da je “došlo pet do 12”, zbog čega vlasti treba da preuzmu odgovornost.

Željko Kovačević, ministar industrije, energetike i rudarstva RS, rekao je da je evidentno da su statistički pokazatelji za prvi kvartal ove godine u oblasti industrijske proizvodnje nešto niži nego u istom periodu lani.

“Pored objektivnih problema na svjetskim tržištima, kao i stepenu efektuiranja svjetske ekonomske krize i krize evrozone, ovakvim kretanjima dodatno su doprinijele i loše vremenske prilike koje su se ispoljile u prva dva mjeseca ove godine”,  objašnjava Kovačević i dodaje da je pad industrijske proizvodnje u RS, znatno niži od zemalja okruženja.

On je dodao da su svjesni okruženja u kojima posluju privredni subjekti, te da su o ovim pitanjima spremni da, zajedno sa Privrednom komorom RS, traže rješenja u okviru zvaničnih institucija i resornih ministarstava.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije