Povećanje minimalca najviše pogađa male privrednike: Frizerski saloni digli cijene usluga i do 30%

Slijedi val poskupljenja

Odluka Vlade Federacije da poveća minimalac na 1000KM, a samim tim i pripadajuće doprinose i poreze sedmicama izaziva oštre kritike privrednika. 

Dok se vlasnici srednjih i velikihh preduzeća žale da nisu konkurentni na ino tržištima i da će morati otpuštati radnike, vlasnici obrta najavljuju poskupljenja. 

Alen Kahvedžić iz Sarajeva vlasnik je aščinice koja zapošljava četvoro ljudi. Goste je u svom objektu u kojem se prodaju domaća kuvana jela već počeo obavještavati o rastu cijena proizvoda koje prodaje. Razlog je povećanje minimalca. 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Minimalno će 20% skočiti cijena naših proizvoda. Minimalno”, kaže on za Buku. 

Dodaje da cijene mora podići da bi poslovao u plusu, posebno jer su dobavljači krajem prošle godine digli cijene. 

“Sve što nam treba za proizvodnju jela je poskupilo, nešto samo od sebe, a nešto zbog neradne nedjelje.”

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Iako cijene još nije promijenio, moraće to uraditi narednih dana jer matematika je vrlo jasna. 

“Imamo četiri zaposlena radnika, nas će u januaru davanja državi (doprinosi na platu) koštati 1.2000KM više nego za decembar.”

Nedaleko od njegove aščinice nalazi se frizerski salon. I oni najavljuju podizanje cijena svojih usluga. 

Sanjin Fazlić, vlasnik jednog frizerskog salona, već jutros za mušterije ima novi cjenovnik. Na to je, kaže za Buku, primoran. 

“Ja sam već danas podigao cijene, a to je udar na građane. Neke usluge sam podigao za 20%, a neke za 30%. Mislim da će dosta frizerskih salona dići cijene i početi otpuštati radnike”, kaže Fazlić. 

Dodaje da je minimalac najviše štete napravio malim obrtnicima koji će se najteže izboriti sa hiljadama dodatnih maraka koje moraju uplatiti u državnu kasu. 

“Napravljen je problem svim malim obrtima. Svi govore o velikim firmama kojih je puno manje, a najteže je obrtnicima”, govori Fazlić. 

Malim preduzećima troškovi veći za stotine hiljada maraka

Dok obrtnici ne mogu da podnesu dodatne mjesečne namete od hiljadu ili dvije hiljade maraka, vlasnici malih preduzeća koji broje od 10 do 49 radnika lakše će podnijeti finansijski udar. Ipak, to će ih koštati dobiti, ali i investiranja. Neće moći kupovati novu opremu, unapređivati prozvodnju i slično. U firmi Nedžada Mezildžića koja zapošljava 30 radnika dodatni godišnji troškovi zbog povećanja minimalca će iznositi 144.000KM. 

U nedavnom intervjuu koji je dao za Buku rekao je kako zbog toga odustaje od kupovine novih mašina. Budući da je sa stranim kupcima ugovor već potpisao ne može podići cijenu svojih proizvoda. 

Mezildžić koji je i predsjednik Udruženja poduzetnika Velika Kladuša smatra da Vlada Federacije mora promijeniti svoju odluku. 

“Nije problem poslodavcima minimalno primanje od 1000KM. Problem je visina davanja iz tog minimalca – 74,3% koje dajemo državi, koja nam donese odluku dan uoči Nove godine. I samo nas strese, isto kada uzimete sijalicu, izvrnete iz napona, i tako su oni odradili kada je u pitanju privreda. Nije bilo saradnje sa udruženjima poslodavaca. Mi predlažemo sindikatu da neto plata bude i do 1400 KM, ali da vlada usvoji stepen poreza i doprinosa koji će biti u rangu okruženja, a to jest da bude negdje između 28% i 40%. Pa da sjedimo da se dogovorimo za dan, matematikom i da to usvojimo i da to bude zakon. A onda usvajajte drugi set fiskalnih zakona”, rekao je Mezildžić. 

Privrednici su najavili i proteste ukoliko Vlada ne nađe rješenje i ne smanji stope doprinosa. 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije