“Povećaćemo minimalac na 1050 KM” tvrdi Dodik.. Stigao mu i odgovor : “U pravu je, evo mi predlažemo 2000 KM, on može i 3000 KM”

Podsjetimo, samo povećanje minimalne plate sa 700 KM na 1050 KM u 2024. izbornoj godini predložio je Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.  Sindikati su dakle stali uz njegov prijedlog, dok su poslodavci, očekivano, ali i ekonomisti protiv ove mjere. Protivnici naglašavaju da će povećanje iznosa minimalne plate bukvalno “otpustiti” hiljade radnika, što će biti direktan udar na tržište rada u Republici Srpskoj.

Sa druge strane Savez sindikata Republike Srpske od prošle godine socijalnim partnerima predlaže da iznos najniže plate bude u iznosu koji je potreban četvoročlanoj porodici za prehranu iz sindikalne potrošačke korpe, jer je svaka plata, od koje radnik ne može da prehrani svoju porodicu, besmislena.

“Prema posljednjim podacima, samo za prehranu u septembru mjesecu bilo je potrebno izdvojiti 1.137 KM, u vrijeme kada 2/3 radnika u Srpskoj radi za prosječnu platu koja je manja od republičke prosječne plate u iznosu od 1.277 KM. Socijalni partneri, nažalost, nisu imali sluha za prijedlog Saveza sindikata Republike Srpske, a svoj negativan stav su pokazali na posljednje dvije sjednice Ekonomsko-socijalnog savjeta Republike Srpske” saopšteno je iz Saveza sindikata.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

S druge strane, tvrde sindikati, privredni subjekti su u prošloj godini ostvarili prijavljenu neto dobit u iznosu od četiri milijarde KM, a sasvim sigurno je najmanje još 1/3 dobiti ostala u sivoj zoni. Savez sindikata Republike Srpske nije protiv ostvarivanja dobiti poslodavaca, ali je protiv niskih plata i loših uslova rada, koji su glavni motiv za odlazak radnika iz Srpske za većim platama i boljim uslovima rada.

“Podsjećamo, najniža plata ima dvojaku ulogu. Prva je da zaštiti radnike koji primaju najnižu platu, a druga uloga je da „pogura“ sve druge plate. Korist od povećanja najniže plate mogu imati svi, i radnici i ekonomija. Povećanje najniže plate je jedna od mjera kojom Republika Srpska može da kontroliše inflaciju na ovim prostorima, odnosno očuva potrošnju i bitno utiče na opredjeljenje radnika da ostanu u Republici Srpskoj” saopšteno je iz Saveza sindikata.

Važno je da Republika Srpska koristi svoju obrazovanu i kvalifikovanu radnu snagu i da zadrži radnike, koji će svojim radom doprinijeti rastu BDP-a, a ne da uvozi radnike. Savez sindikata Republike Srpske je više od godinu dana radio na novom uređenju sistema plata, a povećanje najniže plate je upravo prvi korak ka tome.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Očekujemo da Vlada Republike Srpske prihvati prijedlog predsjednika Republike Srpske i da najniža plata za 2024. godinu iznosi 1.050 KM” saopšteno je.

Treba napomenuti da je Savez sindikata Republike Srpske podržao sve mjere koje je donijela Vlada Republike Srpske, kao direktnu podršku poslovnoj zajednici i ta podrška je građane Srpske koštala blizu milijardu i 200 miliona KM. Očekivali smo da te mjere doprinesu značajnijem povećanju plata u realnom sektoru, do čega nije došlo. Radnici u građevinarstvu, prerađivačkoj industriji, ugostiteljstvu, trgovini, poljoprivredi, saobraćaju i vezama i dalje su najslabije plaćeni radnici u Republici Srpskoj i njihove plate iznose od 943 do 1.052 KM.

Podsjetimo, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, rekao je da minimalna plata u Republici Srpskoj treba da bude 1.050 maraka. On je za Radio Republike Srpske rekao da će to predložiti Vladi, sindikatu i poslodavcima.

“Ja ću ostati pri svom prijedlogu da minimalna plata u Republici Srpskoj u 2024. godini bude 1.050 maraka i vjerujem da će dobiti podršku Vlade i da ćemo pred Novu godinu utvrditi nivo minimalne plate od 1.050 maraka” – rekao je Dodik.

“Povećanje minimalne plate uticaće na povećanje prosječne plate u Republici Srpskoj.Moramo da obezbijedimo što je moguće bolje plate našim ljudima, da oni koji primaju i zarađuju minimalne plate imaju dovoljno novca da žive od tih plata” rekao je on.

Na drugu stranu poslodavci se oštro protive povećanju minimalne plate, smatraju kako bi minimalna plata od 1050 KM imala za posljedicu otpuštanje desetine hiljada radnika što bi bio udar na tržište koje ima gubitak radne snage koja odlazi prema EU zbog većih plata.

On takođe ističe da su dvije minimalne plate koje u prosjeku iznose skoro 1.300 KM dovoljne da se zadovolje potrebe prosječne potrošnje domaćinstva koje za četveročlanu porodicu iznosi oko 1.800 KM.

“To je potpuno irelevantan podatak koji saopštava Savez sindikata, potpuno pogrešan i služi za dezinformisanje cjelokupne javnosti. Istina je podatak Zavoda za statistiku koja saopštava i podatak o prosječnoj potrošnji domaćinstva. Taj podatak smo dobili prošle godine i on iznosi 1.800 KM za četveročlanu porodicu. Ako dva čovjeka zarade dvije minimalne plate, a to je oko 1.300 KM, da oni mogu zadovoljiti potrebe prosječne potrošnje domaćinstva. Očigledno je da dugo niz godina ljudi koji saopštavaju ovakvu vrstu podataka imaju za cilj da i ovo malo radnika i stanovništva napusti Republiku Srpsku”, izjavio je medijima Saša Aćić direktor Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske Saša Aćić

On je rekao kako ne može komentarisati šta je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik zamislio po pitanju povećanja, ali ako misli da to treba na taj nivo, onda će oni predložiti da minimalac bude 2.000 KM.

I Aćićev kolega iz Unije poslodavaca Saša Trivić smatra kako je to neizvodivo.

“Mislim da je to neizvodivo, ali da mi ne bismo bili gori od predsjednika, mi ćemo predložiti da bude bar 2.000 KM, a on, ako može, može predložiti i 3.000 KM”, rekao je Trivić pa je dodao u izjavi za Nezavisne novine kako je Dodikova izjava populistička, te da će, u slučaju njenog sprovođenja, doći do velike štete za privredu Srpske.

“Ali, predsjednik ima pravo da uništi privredu, pošto je on izabran na izborima”, rekao je Trivić.

Dekan Ekonomskog fakulteta u Istočnom Sarajevu Marko Đogo izjavio je da bi povećanje minimalne plate na 1.050 KM, ugasilo oko sedam hiljada radnih mjesta u oblasti tekstila, kože i obuće.

“Ako se ne bi ugasilo ostao bi tek mali najproduktivniji dio. Teško da se prema inostranom kupcu mogu tako brzo povećati cijene jer se radi o svjetskoj konkurenciji. U toj industriji, oko 75 posto troškova je radna snaga. Ta industrija teško da bi opstala”, rekao je Đogo za “Nezavisne novine”

Ekonomista Zoran Pavlović kaže za BUKU da povećanje minimalne plate nije rješenje za Republiku Srpsku jer mi imamo niskoprofitabilnu privrednu strukturu.

“Vrlo malo kompanija je visokoprofitno, a to je IT sektor, finansije I osiguranje. To su tri sektora koji objektivno mogu platiti I više plate. Čak vidim da je IT sekktor tražio od vlade da im se da saglasnost da na plate preko 4.000 KM ne plaćaju doprinose, već samo na plate do 4.000 KM, jer se valjda za iznose preko ne može računati u penzioni staž. Ali ovi ektori su izuzetak. Bema primjerice ima 1200 radnika, ali sve je to kategorija niske profitabilnosti, ako se poveća obaveza plaćanja minimalne plate , onda ćemo praktično te firme dovesti u situaciju da će biti prinuđene da prestanu da rade” rekao je za BUKU Pavlović.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije