Politika i PDV: Godinama ista priča, a nikakve konkretne pomoći privredi

O Prijedlogu izmjena i dopuna Zakona o PDV-u kojim bi se omogućilo privrednim subjektima u Bosni i Hercegovini da PDV mogu plaćati posljednji dan u mjesecu, a ne 10. kao što je sada slučaj, govorit će se, ipak, na narednoj sjednici Zastupničkog doma Parlamenta BiH.

Iako je ovaj prijedlog bio na dnevnom redu sjednice u srijedu, predlagač ovog zakona, zastupnik SDS-a Mladen Bosić, odlučio je da prijedlog povuče iz hitne procedure, nakon što su zastupnici SNSD-a poručili kako im je potrebno dodatno vrijeme za prikupljanje mišljenja, te će se o zakonu zastupnici izjašnjavati po skraćenom postupku.

Svaku nadu privrednika ugasi politika

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Bila je ovo još jedna nada poslodavcima u Bosni i Hercegovini da će političari konačno početi da rade u korist privrede, ali, kao i kod svih prethodnih prijedloga, i ovaj zakon će da se razvlači po parlamentarnoj proceduri do iznemoglosti.

Vrijedi napomenuti da ovo nije prvi pokušaj u Parlamentarnoj skupštini BiH da se pomjeri rok plaćanja PDV-a. Naime, o ovoj potrebi se govorilo i u prethodna dva saziva Parlamenta BiH. Priča je krenula prije više od šest godina, kada su privrednici izašli sa inicijativom da se PDV plaća po naplaćenoj fakturi a ne po izdatom računu. U ovu priču se tada uključio i Institut za razvoj mladih KULT koji je radio analize zakona u evropskim zemljama kada je riječ o plaćanju PDV-a.

U Evropi može, kod nas ne

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Analiza je pokazala da su Evropske zemlje u slučaju roka za plaćanje PDV-a manje stroge i fleksibilnije nego BiH.

Ipak, prijedlozi izmjena Zakona o PDV-u završili su neslavno. Tako su 2020. godine u Domu naroda PSBiH ove izmjene zaustavljene, a nakon što je prijedlog zakona prošao u Zastupničkom domu. Reklo bi se, poznata priča.

Jedan od predlagača ovih izmjena svojevremeno je bio i Saša Magazinović, zastupnik SDP-a BiH, koji se na sjednici u srijedu prisjetio tih dana.

“Udruženje KULT je pokrenulo ovu čitavu priču i skupilo 30.000 potpisa privrednika iz oba entiteta za prijedlog koji se tiče plaćanja PDV-a po naplaćenoj fakturi. Iako to nije prijedlog današnjeg zakona, mislim da i dalje postoji potreba da razgovaramo o tome. Tada je ovu praksu koja postoji u 26 država Evrope, osim 30.000 privrednika, podržalo i Udruženje poslodavaca i privredne komore. Druga stavka, prijedlog gospodina Bosića koji se tiče pomjeranje roka s 10. na kraj mjeseca je bezbolno u potpunosti. U vrijeme formiranja Vijeća ministara 2018. godine, gospodin Vjekoslav Bevanda je podržao ovo, a gotovo sam siguran da je i gospodin Zoran Tegeltija podržao ovo, to je čovjek koji ima komunikaciju s privrednicima. Međutim, tada je došao negativan stav Uprave za indirektno oporezivanje, ali u međuvremenu UIOBiH pravi draft novog zakona koji će nekada biti u proceduri i koji sadrži ovo što gospodin Bosić i gospodin Babalj predlažu. Dakle, imamo i to opravdanje da može ići”, poručio je Magazinović.

Bezbolne izmjene

Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH, kaže nam da se o ovim temama govori godinama, ali bez konkretnih rješenja koji bi pomogli privrednicima.

“Mi smo prije nekoliko godina izašli s tim prijedlozima. Jedan je bio da se plaća PDV na kraju mjeseca, odnosno da se pomjeri s 10. na kraj mjeseca. To za državu ne znači puno, osim što bi se poremetio neki cash flow, a u bilansu novca ostaje isti iznos. Mi smo predlagali da se svaki mjesec pomjera plaćanje za jedan dan. Onda bismo u 20 mjeseci došli do tog cilja, a cijenimo da se cash flow ne bi osjetio, jer bi se pomjeralo po jedan dan”, pojasnio je za Buku prijedlog poslodavaca Smailbegović.

On konstatuje kako je to bio najvažniji prijedlog, ali da se tada izašlo i s još nekim idejama.

“Jedan prijedlog je bio povećanja limita s 50.000 na 100.000 KM za PDV obveznike, i za mala preduzeća i obrtnike smo predvidjeli da se PDV plaća po naplaćenoj fakturi, jer za male privrednike je to značajan udar ako mora platiti PDV a nije naplatio fakturu”, ističe Smailbegović.

Dodaje kako predstavnici poslodavaca imaju komunikaciju s predstavnicima vlasti, odnosno resornih ministarstava, te da se nekada ti prijedlozi kreiraju na osnovu onoga što se smatra realnim u tom trenutku.

“Za neke stvari nam predstavnici ministarstava odmah u startu kažu da to nije realno, da se neće podržati, tako da mi pokušavao da barem prođe ono što ima neku elementarnu saglasnost. Zbog toga je, pretpostavljam, ovaj sadašnji Prijedlog izmjena Zakona o PDV-u kraći u odnosu na onaj koji smo imali prije tri ili četiri godine, da barem jedan dio toga prođe”, govori nam predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.

O navedenim temama nisu u javnosti govorili samo privrednici i političari. I ekonomski stručnjaci su u više navrata isticali kako je ideja o pomjeranju roka plaćanja PDV-a korisna, te ustvrdili kako se ne bi oštetio državni budžet, s obzirom da se radi samo o pomjeranju datuma.

“To smo trebali napraviti. To bi lakše prošlo u odnosu na neke druge izmjene zakona i kod međunarodne zajednice. Budimo iskreni, mi nijednu značajniju promjenu ne možemo dobiti ako MMF, Svjetska banka i ostali naši pod znacima navoda tutori ne odobre. Po mom sudu, to se trebalo napraviti, to je korisna jedna promjena i mi smo na taj način mogli ostvariti sinergetske efekte. Pomoći poslovnim subjektima i psihološki neke stvari relaksirati”, kazao je ranije za Buku profesor Željko Šain.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije