Agencija za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA) obilježava petu godišnjicu preuzimanja kontrole nad zračnim prostorom Bosne i Hercegovine. Taj trenutak je označio početak samostalnosti Bosne i Hercegovine u upravljanju jednim od najvažnijih državnih resursa.
„Želim uputiti iskrene čestitke svim uposlenicima, čiji predan rad i stručnost predstavljaju temelj svih naših uspjeha. Također, želim izraziti duboku zahvalnost Vijeću ministara BiH, osnivaču BHANSA-e, na kontinuiranoj podršci i strateškom vođenju. Njihove odluke, razumijevanje naših potreba i spremnost na saradnju bili su presudni za pozicioniranje BHANSA-e kao relevantnog partnera na regionalnom i evropskom nivou. Takva saradnja najbolje pokazuje kako koordinisano djelovanje državnih institucija i stručnih agencija može donijeti konkretne rezultate, koji služe na ponos cijeloj zemlji,“ izjavio je Davorin Primorac, direktor BHANSA-e.
Iz BHANSA-e ističu zahvalnost i Europskoj organizaciji za sigurnost zračne plovidbe – EUROCONTROL kao i susjednim državama na podršci i izvanrednoj saradnji, koja je regulisana i bilateralnim sporazumima. Iako najmlađa agencija u Europi, BHANSA je zahvaljujući stručnosti i postignućima, na preporuku EUROCONTROL, pružila podršku kolegama iz Danske u izazovnom projektu preuzimanja kontrole nad zračnim prostorom Grenlanda.
U proteklih pet godina, BiH se pridružila i SECSI FRA – Inicijativi slobodnog planiranja ruta, koja planiranjem letova prema optimalnim putanjama leta povećava troškovnu efikasnost i smanjuje utjecaj na okolinu.
Sa 139 kontrolora letenja, BHANSA kontinuirano ostvarujeizuzetne rezultate u pogledu sigurnosti zračnog prometa, što potvrđuju visoke ocjene relevantnih međunarodnih organizacija. Pružena je adekvatna reakcija na povećan broj letova uslijed sukoba u Ukrajini i na Bliskom Istoku, a u julu ove godine postignuta su dva značajna rekorda – najveći mjesečni broj letova u zračnom prostoru BiH, s impresivnih 63.452 leta, te rekordna 2.242 leta u jednom danu.
Pokretanjem programa školovanja kontrolora letenja unutar Bosne i Hercegovine, BHANSA je proaktivno odgovorila na globalnu potražnju za ovom profesijom i smanjila rizik od nedostatka stručnog kadra. Trenutno se obrazuje 25 kandidata, koji će biti spremni za angažman do kraja 2025. godine.
Kontinuirano se uvode moderni sistemi za nadzor i upravljanje zračnim prometom, uključujući radarske i komunikacijske sisteme novih generacija.
Kroz izvoz usluga kontrole zračnog prometa, BHANSA je značajno doprinosila ekonomskom razvoju Bosne i Hercegovine, ostvarivši prihod od cca 263 miliona KM u proteklih pet godina. Važno je napomenuti da su prihodi mogli biti i veći da nije bilo pandemije COVID-19, koja je tokom 2020. i 2021. godine uzrokovala najveći pad zračnog prometa u istoriji.
Uz osvrt na postignuća, obilježavanje godišnjice prilika je i za postavljanje ciljeva koji će oblikovati budućnost ovog sektora. U BHANSA-i je razvijen novi zakonski okvir, koji pruža odgovor na savremene izazove i temelje za snažnu podršku rastu i modernizaciji sektora. “U planu je proširenje naših usluga na operacije dronova i komercijalnu obuku kontrolora letenja, te podrška razvoju aerodroma u Bihaću i Trebinju,” zaključio je Primorac.