Ozbiljni problemi: Šta gasi domaću drvnu industriju

Na strana tržišta iz BiH za deset mjeseci ove godine izvezeno je drvo i proizvodi od drveta u vrijednosti od 767,3 miliona maraka, što je za 55,5 miliona KM manje u odnosu na isti period lani, a industrija će tonuti sve dok, kažu upućeni, situacija u Evropi ne bude stabilizovana.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, od januara do kraja oktobra lani je izvezeno drvo i proizvodi od drveta u vrijednosti od 822,86 miliona KM, dok su istovremeno na uvoz otišla 356,23 miliona maraka, za 31,6 miliona više nego u istom periodu ove godine.

Ove godine najviše se izvozilo u Hrvatsku i to u vrijednosti od 125,95 miliona KM. Slijedi Srbija, u koju je otišlo 113,16 miliona KM ove robe, te u Njemačku, tačnije 101,47 miliona KM.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Sekretar Udruženja šumarstva i drvoprerade u Privrednoj komori RS Igor Andrić istakao je za “Glas Srpske” da je nastavak pada izvoza, iako je ovo jedan od sektora koji i dalje ostvaruje suficit u spoljnotrgovinskoj razmjeni, dokaz da je kompletna drvna industrija zapala u ozbiljne probleme.

– Brod u ovom sektoru polako je krenuo da tone po izbijanju sukoba u Ukrajini. Međutim, problem je kulminirao polovinom prošle godine, kada su počeli da padaju i proizvodnja i izvoz. Za devet mjeseci ove godine u Srpskoj je zabilježen pad od 36 procenata u fizičkom obimu proizvodnje – kazao je Andrić.

Prema njegovim riječima, ništa bolje nisu ni prognoze koje ukazuju na to da nema poboljšanja do polovine iduće godine.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

– Pod znakom pitanja je i druga polovina iduće godine, jer su i lanjske prognoze bile slične, a to je da će do stabilizacije doći ovo ljeto, međutim ne da nije došlo do poboljšanja, nego je situacija još teža – rekao je Andrić.

Dodao je da je poslovna atmosfera takva da firme u ovoj industriji nastavljaju sa smanjenjem proizvodnje i broja radnika, dok je nekolicina njih stavila i ključ u bravu.

– Uglavnom su pogođene manje firme, dok veće još trpe krizu, jer su neki uspjeli da dođu do trećih tržišta, poput SAD, Afrike i Azije. Još je sve to sitno, ali ljudi traže načine da opstanu – kazao je Andrić.

S druge strane, predsjednik Grupacije šumarstva i drvne industrije u FBiH Dragan Rezić tvrdi da im veći problem u poslovanju zadaje nedostatak kvalitetnih radnika, koji bi radili u proizvodnji namještaja.

– Fabrike namještaja se trenutno bore sa radnicima, koji i nisu baš stručni, a ti isti radnici smatraju da treba da imaju platu kao da rade u Holivudu. Sve je to, uzimajući u obzir i probleme u Evropi, rezultovalo “infarktom” u ovom sektoru – kazao je Rezić.

Predsjednik Udruženja drvoprerađivača RS Darko Partalo smatra da samo velike kompanije opstaju na tržištu.

– U “Šumama RS” trenutno na lageru ima 150.000 kubika drvnih sortimenata trupaca i ogreva, iako je realizacija ispod prošlogodišnje, što dovoljno govori o nedostatku potražnje – kazao je Partalo.

Teški dani

Darko Partalo je kazao da drvoprerađivači treba da se prilagođavaju znatno nižoj potražnji i cijenama, da bi opstali na tržištu.

– Situacija u posljednjih 30 godina nikad nije bila teža – rekao je Partalo, dodajući da ne vidi da će biti bolje ni u narednih godinu dana.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije