Otvaranje Kube prema slobodnom tržištu?

Kuba je legalizovala prodaju nekretnina i automobila, ali i širenje privatnih zadruga, što bi, uz ostale promjene, trebalo da pokrene kubansku ekonomiju.

U dokumentu koji je juče objavljen navodi se da država treba da omogući kubanskim građanima kupovinu i prodaju kuća, ali nije objašnjeno kako bi sistem funkcionisao, koja će ograničenja biti nametnuta i šta bi i koliko moglo biti oporezivano. Isto je i s prodajom vozila.

Prije uvođenja reformi samo vozila koja su bila izrađena prije revolucije mogla su biti prodata. Sva ostala bila su “zamrznuta” u rukama svojih vlasnika, koji su ih “posuđivali” jedni drugima da bi ih se riješili, što je omogućilo cvjetanje sivog tržišta, a slično je funkcionisalo i sa nekretninama.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Komunistička partija, koja je nedavno objavila 313 tačaka reforme, saopštila je da Vlada razmišlja o tome da dozvoli Kubancima da putuju u inostranstvo kao turisti.

Narodna skupština, međutim, još nije ozakonila novu strategiju, a Kubanci koji žele da putuju preko granice moraju, prema dosadašnjim propisima, podnijeti zahtjev i platiti taksu od 150 dolara. Novac im se vraća ukoliko im zahtjev bude odbijen, a ukoliko im je prihvaćen moraju plaćati dodatne takse od oko 400 dolara. Izvan države mogu biti maksimalno 30 dana.

Ove privredne reforme, koje podrazumijevaju otvaranje slobodnom tržištu, trebale bi izvući Kubu iz duboke fiskalne krize, ali istovremeno održavajući komunistički sistem koji je uveo Fidel Kastro još 1959. godine.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Riječ je o reformama koje su jednoglasno prihvaćene na prošlomjesečnom kongresu Komunističke partije, ali je završni dokument tek juče objavljen.

Promjene u kubanskom komunističkom sistemu počele su nakon što je Fidelov brat, Raul Kastro, preuzeo vladavinu zemljom 2008. godine.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije