Okružni privredni sud u Bijeljini nakon skoro šest godina zaključio je stečajni postupak nad zvorničkom “Mehanikom”, kćerkom firme Fabrike glinice “Birač”, zbog nedostatka stečajne mase ovog preduzeća, što znači da još jedna firma u Srpskoj odlazi u zaborav.
Za zastupnika stečajne mase, koju čine rezervisana novčana sredstva u iznosu od 204.391 KM iz kojih će se izmiriti troškovi stečajnog postupka u koje ulaze i rezervisana sredstva u iznosu od 30.000 KM na ime troškova sudskog postupka koji se vodi po tužbi Banke Srpske a.d. u stečaju Banjaluka, imenovan je stečajni upravnik Goran Domuz iz Zvornika.
Prema njegovim riječima, ukupno prijavljena potraživanja povjerilaca od ovog preduzeća, u kojem je stečaj otvoren u junu 2019. godine, iznosila su 282,357 miliona maraka.
Svi povjerioci su, istakao je Domuz, uspjeli da dobiju bar dio kolača, tako da su potraživanja onima iz opšteg isplatnog reda namirena sa 3,26 odsto, te su razlučni, ujedno i najveći, dobili 3,75 odsto novca, dok su ostali, to jest Poreska uprava RS i Uprava za indirektno oporezivanje BiH uspjeli da naplate 2,45 odsto, odnosno 1,38 odsto duga.
– Priznata i utvrđena potraživanja iznose 34,666 miliona KM, a od toga dug za razlučne povjerioce, od kojih je najveći Investiciono-razvojna banka RS, iznosi 24,304 miliona KM, dok se na povjerioce opšteg isplatnog reda odnosi 5,269 miliona KM. Potraživanja za izlučne povjerioce su 5,092 miliona KM i oni su namireni u stopostotnom iznosu – kazao je on.
Dodao je da su razlučni povjerioci namireni u iznosu od 808.200 KM, što predstavlja u prosjeku 3,3 odsto priznatih potraživanja. Troškovi stečajnog postupka, naglasio je on, iznose 538.825 KM, a dugovi stečajne mase 566.001 KM.
– Među povjeriocima nije bilo radnika kada sam preuzeo stečaj 2019. godine. Oni su izmireni ranije – rekao je Domuz.
Prema njegovim riječima, imovina ovog preduzeća je prodata ispod svake cijene.
– Da je imovina prodata po početnoj cijeni od 14,195 miliona KM, potraživanja povjerilaca bi bila izmirena u znatno većoj mjeri, međutim sa milion maraka, za koliko je prodata, to je bilo nemoguće – objasnio je Domuz.
Najvažnije je, istakao je on, što imovina, između ostalog, mašine neće završiti u starom gvožđu kao što to inače biva, nego će fabrika nastaviti sa radom, s obzirom na to da je fočanska firma “Pavgord”, pored “Mehanike“, kupila i preduzeće “Energolinija”, koja je takođe u sastavu fabrike “Birač”.
– Sva ta imovina se ponovo objedinjava kod jednog vlasnika, koji je preuzeo i “Aluminu” – rekao je Domuz, prenosi Glas Sprske.
Prijedlog za otvaranje stečaja u ovom preduzeću, koje je 2017. godine prestalo sa radom, podnio je direktor preduzeća Gordan Vuković, a kao razlog je naveo platežnu nesposobnost u dužem vremenskom periodu.
RJEŠENjE
Kako je navedeno u rješenju bijeljinskog Okružnog privrednog suda, cjelokupna imovina zvorničke “Mehanike” prodata je na osnovu odluka Skupštine i Odbora povjerilaca. U toku je prenos imovine na novog kupca, gdje je potrebno dati saglasnost za brisovnu dozvolu upisanih hipoteka kako bi kupac imovinu uknjižio bez tereta.