Oko 70 odsto prehrambenih artikala koji se uvezu u Hrvatsku ne bi mogli ući u Evropsku uniju, izjavio je predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore Darko Grivičić.
On objašnjava da hrvatski trgovci u svijetu kupuju najjeftiniju hranu, što je normalna trgovačka logika, ali to nikako nije kvalitetna hrana, prenosi “Jutarnji list”.
“Meso s rokom trajanja blizu isteka, koje je najjeftinije i po pravilu nekvalitetno, kupuje se svuda u svijetu. Na primjer govedina u Brazilu i Argentini, a svinjetina u Čileu. Papiri se prekucavaju u međunarodnim vodama, a takvo se meso uvozi kod nas uz prećutni blagoslov institucija. Standard nam je jako loš i na taj se način omogućava svima da sebi priušte meso”, rekao jei Grivičić.
On kaže da se građani ne bi trebali igrati sa zdravljem, jer će dugoročno, možda, društvo potrošiti mnogo više sredstava na saniranje štete od konzumacije takve hrane nego što je bilo koristi. Grivičić tvrdi da su domaće meso i mlijeko znatno boljeg kvaliteta od uvoznog, a u domaćoj proizvodnji nema ni genetski modifikovanih organizama.
“Premda ima poljoprivredne površine na kojima bi se moglo proizvoditi hrane za dvostruko brojnije stanovništvo od sadašnjih 4,4 miliona ljudi, Hrvatska je samo lani potrošila na uvoz hrane i pića 1,38 milijardi evra, a istvremeno je uspijela izvesti proizvoda za 845 miliona evra”, objasnio je Grivičić.
Prema nekim podacima, svakog sata u Hrvatsku ulazi 29 šlepera hrane.
Stipan Bilić, direktor Kondina, strukovnog udruženja konditora kaže da bi Hrvatska koja ima propise EU, dvije trećine uvozne hrane načelno mogla zaustaviti na granici kada bi se ovi propisi primjenjivali dosljedno