Naime, prema istraživanju koje je sprovela kompanija “New Market Consulting” iz Sarajeva, u Federaciji BiH su registrovane 84.633 firme, a u RS 56.089, dok je u Brčko distriktu 4.527 preduzeća.
“Ako bismo za kvalifikaciju pravni subjekt uzeli svaku firmu koja je uredno dobila ID/JIB broj, onda možemo reći da je u BiH trenutno 145.249 pravnih subjekata i možemo izvući zanimljiv omjer sa ukupnim brojem stanovnika, gdje prosta računica govori da otprilike svaki 26. stanovnik u BiH ima registrovano preduzeće”, navedeno je u istraživanju.
Prema podacima istog istraživanja, u FBiH trenutno ima 21.078 društava sa ograničenom odgovornošću, a u RS 9.704, dok u Brčko distriktu ta brojka iznosi 1.266.
Saša Petković, predsjednik Sekcije za preduzetništvo pri Udruženju ekonomista RS – SWOT, kazao je da su podaci koji se tiču RS sasvim realni.
“Prema posljednjim podacima Agencije za posredničke, informatičke i finansijske usluge u RS postoji 9.472 društva sa ograničenom odgovornošću, a ostala su zanatsko-preduzetnička i ti podaci su približni ovom istraživanju”, kazao je Petković i dodao da problem predstavlja to što u oba entiteta ne postoji centralni registar preduzeća.
On je naveo i da je u RS prosjek 26 preduzeća na 1.000 stanovnika, a da je prosjek EU 40, dok je u Banjaluci taj broj 56.
Ipak, predstavnici poslodavaca i sindikalnih organizacija smatraju da su ovi podaci neobjektivni.
Ranko Milić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, istakao je da su ovi podaci pomalo nelogični.
“Ovo istraživanje ne pokazuje realno stanje u oblasti preduzetništva u BiH, a suština priče je u tome da imate veliki broj firmi koje ne funkcionišu, ali su ipak i dalje ostale registrovane zbog komplikovane procedure u vezi s gašenjem preduzeća”, kazao je Milić.
Prema njegovim riječima, postoji još jedna vrsta firmi, a to su one koje su registrovane samo da bi postojale na papiru i da bi mogle da rade određene poslove i tu se, kako kaže Milić, krije siva ekonomija ili rad na crno i to su veliki problemi ovog društva.
Avad Bahto, potpredsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH, kazao je da ne vjeruje u tačnost podataka ovog istraživanja, jer je, prema njegovim riječima, nešto takvo nevjerovatno.
On je naveo da je posljednjih nekoliko godina u BiH primjetan konstantan pad broja novoosnovanih firmi, čiji su najveći uzročnici, kako je kazao, vrlo loš ukupni poslovni ambijent prisutan u BiH i ekonomska kriza.
Nezavisne novine