Srbija ispunjava uslove dogovorene poslednjom revizijom 2-godišnjeg kreditnog aranžmana, odlučio bord direktora MMF.
Tu informaciju potvrdio je Bogdan Lisovolik, šef kancelarije Međunarodnog monetarnog fonda u Srbiji.
Bogdan Lisovolik izjavio je da je Bord direktora te finansijske institucije odobrio 7. reviziju kreditnog aranžmana Srbije sa MMF, čime je Srbiji omogućeno da povuče 365 miliona evra namenjenih deviznim rezervama.
Međunarodni monetarni fond nastavlja da prati kretanja u Srbiji, bez obzira što se kreditni aranžaman MMF-Srbija završava, najavio je on.
Predstavnik MMF u Srbiji rekao je i da ostaje pri stavu da povećanje plata u javnom sektoru može da stvori probleme Vladi Srbije u mesecima koji dolaze.
MMF će kontrolisati kako će Vlada Srbije isplatiti zakonsku povišicu budžetskim korisnicima i penzionerima koja im sleduje u maju, rekao je Lisovolik.
Ta povišica će se obračunavati na primanja u aprilu, a trebalo bi da bude usklađena sa rastom inflacije u prva tri meseca ove godine.
Šef kancelarije MMF u Srbiji je rekao i da očekuje da se Vlada Srbije uskoro izjasni da li želi nastavak saradnje sa MMF kroz neku vrstu aranžmana, a komentarišući pojedine izjave da bi Srbiji dobro došao novi kreditni aranžman, Lisovolik je kazao da takav zahtev nije stigao centrali Fonda u Vašingtonu.
Po završetku dogovora o sedmoj reviziji u februaru ove godine, predstavnici Vlade su najavili da će zatražiti novi aranžman sa MMF tako što bi ta finansijska institucija imala neku vrstu savetodavne uloge. To bi, kako je najavljivano, bio “aranžman iz predostrožnosti” gde bi MMF imao kontrolnu i savetodavnu ulogu, a u slučaju potrebe za finansijskom pomoći Srbiji, aražman bi postao kreditni.
Kreditni aranžman koji se završava sredinom aprila, bio je ukupne vrednosti 2,9 milijarde evra, ali Srbija je do sada povukla oko polovine – 1,5 milijardu evra.
Tekst je preuzet sa prijateljskog portala www.b92.net