U 85 godina postojanja banjalučku tržnicu nikada nije zahvatila veća kriza kao ove godine, iako kvalitet robe nikada nije bio bolji. Razlog za takvo stanje je loša finansijska situacija građana Banjaluke, koji sve rjeđe kupuju proizvode ponuđene na štandovima.
„Prodaja ide jako slabo. I sami znate da je situacija katastrofalna, ljudi nemaju para, penzije su male, a plate nikakve. Za ovakva primanja naše cijene nisu prihvatljive, ali za jednog poljoprivrednika koji u robu ulaže jako puno, cijene su male. Đubrivo je skupo, gorivo je skupo i kada sve izvažemo, nama se ne isplati proizvoditi. U odnosu na prošlu godinu prodaja je manja za 100 odsto, ali nekako ćemo se boriti sve dok neko ima nekoga vani pa mu pošalje nešto para“, kazala nam je Stana Matijević, na čijem štandu smo zatekli pregršt domaćeg voća i povrća.
Sa Stanom se slažu i ostali prodavači, koji potvrđuju da prodaja nikada nije bila gora.
„Nisam zadovoljan prodajom, jer narod nema para i slabo ide skroz. Naše cijene su neprihvatljive za ovaj narod, ali tako mora biti“, rekao nam je Vojo Maleša, jedan od prodavača na banjalučkoj tržnici.
Sa druge strane, kupci imaju različita mišljenja o cijenama robe koja se nudi, iako se svi slažu sa tim da je roba vrhunskog kvaliteta.
„Kako ću biti zadovoljna cijenama kada imam malu penziju, cijene su mi previsoke uprkos tome što je roba fina“, kazala nam je jedna gospođa dok je birala povrće.
Za razliku od nje Josipa Popović koja svakodnevno kupuje na tržnici rekla nam je: „Zadovoljna sam cijenama i roba je izuzetno kvalitetna“.
Dokle će moći ovako i sami prodovači ne znaju, ali jedno je sigurno, ako se ekonomska situacija građana ne popravi, banjalučkoj tržnici se crno piše.