Četvoročlana porodica u Srpskoj u januaru ove godine za minimalnu potrošačku korpu trebalo je da izdvoji 1.396 maraka, što je za 55 maraka više nego u decembru 2010, a najviše su poskupjeli brašno, hljeb, mlijeko, šećer, ulje, voće, povrće i cigarete.
U Ministarstvu trgovine i turizma RS i dodali da su na veća izdvajanja uticali i rast cijena komunalnih troškova i telefoniranja.
Prosječna plata u januaru ove godine iznosila je 788 maraka, što znači da je prosječnoj porodici nedostajalo oko 600 maraka da podmiri osnovne životne troškove.
“Za hranu i piće u januaru je bilo potrebno izdvojiti 571 marku, dok je stanovništvo Srpske u decembru prošle godine za ove namjene izdvajalo 559 maraka, što predstavlja povećanje za 12 KM” – kazali su u Ministarstvu trgovine.
Dodali su da je četvoročlana porodica za povrće u januaru trebalo da izdvoji oko 72 marke, dok je je za voće i prerađevine od voća izdvajala oko 35 KM.
Predsjednik Naučno-voćarskog društva RS Boris Pašalić rekao je da trend rasta cijena voća i povrća traje još od jesenje berbe, što se posebno odrazilo na cijene krušaka i jabuka.
“Cijene voća i povrća u ovoj godini u Srpskoj više su za oko 20 odsto u odnosu na 2010. godinu”, kazao je Pašalić.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i stočara RS Vladimir Usorac rekao je da stanovnici Srpske sve manje odlučuju da kupuju voće i povrće jer moraju da nabave osnovne namirnice bez kojih ne mogu da žive.
“Stanovnici moraju da nabave hljeb i brašno jer bez njih ne mogu da žive iako cijene i ovih proizvoda ne prestaju da divljaju”, kazao je Usorac i dodao da su za rast cijena ovih namirnica krivi isključivo mlinari.
Prema njegovim riječima, da su mlinari u RS kupili domaću pšenicu, sada bi imali dovoljne zalihe i ne bi bilo potrebe da stalno dižu cijene ovih proizvoda.
Usorac je dodao da se na pijacama i u marketima sve manje kupuju voće i povrće, zbog viših cijena.
On je naglasio da će sve do proljeća, dok se ne pojave domaće proljećne salate i urodi, cijene na svjetskoj berzi uticati na cijene u RS.
Predsjednik Udruženja mlinara RS Zoran Kos rekao je da je brašno u januaru poskupjelo za oko pet feninga.
“Stalni rast cijena brašna odrazio se i na poskupljenje hljeba za deset feninga, koji sada košta od 1,20 do 1,40 maraka”, rekao je Kos.
Pšenica
Direktor Direkcije za robne rezerve RS Radovan Samardžija rekao je da će Srpska pozajmiti od Srbije 20.000 tona merkantilne pšenice standardnog kvaliteta.
“Srpska trenutno raspolaže sa pet tona pšenice. Vlada svjetska kriza za pšenicom i strah za nedostatkom ovog proizvoda u zemljama u okruženju jer su i veliki proizvođači pšenice u Rusiji i SAD ugroženi zbog elementarnih nepogoda”, kazao je Samardžija.
Tekst je preuzet sa portala www.glassrpske.com