Predsednik Privredne komore RS Borko Đurić već drugu godinu promoviše kampanju „Naše je bolje“, a istovremeno firma u kojoj je on direktor, unutrašnju stolariju za svoje zgrade nabavlja od Slovenaca. Mada je GP „Krajina“ privatna firma, i niko joj ne spori pravo da slobodno bira poslovne partnere, neki od domaćih drvoprerađivača ovaj Đurićev potez smatraju licemernim i nemoralnim.
Ovo građevinsko preduzeće trenutno gradi novi stambeni blok pored Aleje Svetog Save u okviru stambeno-poslovnog kompleksa Aleja centar. U službi prodaje nam je potvrđeno da je u nekoliko završenih stanova ugrađena unutrašnja stolarija, koju je u većini pravila firma „Jelovica“ iz Ljubljane. Priznaju da su stolariju donedavno radili domaći proizvođači, ali je to promenjeno.
U jednom od domaćih drvoprerađivačkih preduzeća, koje je donedavno radilo sa „Krajinom“, saznajemo da su i oni bili šokirani kada su saznali da je umesto preduzeća iz RS za dobavljača unutrašnje stolarije „Krajina“ izabrala slovenačnu firmu. – Radili smo nekoliko godina sa „Krajinom“ i to bez ijedne reklamacije na naše proizvode. U stanju smo da proizvodimo iste proizvode koja sada kupuju od Slovenaca, i to za deset odsto jeftinije. Naravno, „Krajina“ kao privatno reduzeće, ima pravo da izabere partnera – kaže naš sagovornik koji je insistirao na anonimnosti. Prema njegovim rečima, favorizovanje inostranih firmi u godini krize izuzetno se negativno odrazilo i na ovu domaću firmu. Bili su prinuđeni da otpuste više od polovine radnika.
Za šefa proizvodnog pogona nema ništa strašnije od toga da usred dana nađe čist i prazan proizvodni pogon. Deluje sablasno. Nadam se da ćemo preživeti, ali je pitanje kuda sve ovo vodi – kaže izvor „EuroBlica“.
Takođe, on se pita i kakva je svrha obaveznog plaćanja članstva u Privrednoj komori RS, kada od Komore nemaju nikakve poslovne koristi.
Zbog gubitka posla u RS, prinuđeni smo da sami, a ne uz pomoć Komore, tražimo spas izvan BiH. Planiram iskoristiti svoja privatna poznanstva u regionu da bi tamo našao spas za firmu – zaljučuje naš sagovornik.
Predsednik Privredne komore RS i direktor GP “Krajine” Borko Đurić nije hteo da za “EuroBlic” objasni razloge zašto je angažovao slovenačku, umesto domaćih firmi. Naprotiv, on tvrdi da nije tačna informacija da vrata za nove lamele stižu iz “Jelovice”. – Izabraćemo koga mi hoćemo. Šta vi imate sa tim? Evo, zbog toga podignite tužbu protiv mene – arogantno nam je poručio Đurić.
Međutim, promovišući kampanju “Naše je bolje” Đurić je prilikom jedne sajamske manifestacije poručio kako ovaj projekat ima za cilj “skretanje pažnje potrošača na značaj kupovine proizvoda iz RS”.
Kupovinom domaćih proizvoda jačamo našu privredu, a to znači više novca za školstvo, zdravstvo i druge fondove, zadržavamo postojeća i otvaramo nova radna mesta i zaustavljamo odliv našeg novca u inostranstvo – poručio je tada Đurić.
Inače, Đurić je u GP “Krajini” drugi po veličini akcionar sa 13,9 odsto udela. Veći deo drži Milenko Čičić sa 38,3 odsto udela, a tu su i Miroslav Vujatović i Brane Janković sa po 12 odsto akcija. Ova firma postala je sinonim za građevinske poslove u Banjaluci, ali i predmet brojnih spekulacija. Najviše sumnje izazivaju tajnoviti dogovori sa gradom oko prodaje ili ustupanja jednog od najvećih i najatraktivnijih građevinskih zemljišta upravo u Aleji Svetog Save.
Članstvo u Komori obavezno i papreno
Preduzetnici u RS ne mogu da predaju godišnje obračune sve dok ne uplate članarinu Privrednoj komori RS. Oni su u više navrata upozoravali da je zakonom, koji obavezuje sve preduzetnike da budu članovi Komore porušen princip dobrovoljnosti udruživanja, a članarina im se mimo svih standarda, obračunava po iznosu prihoda, a ne broju zaposlenih. Oni koji su ostvarili prihod veći od 600.000 KM za članstvo u Komori plaćaju 0,03 odsto od tog iznosa, a oni čiji je prihod veći od 100 miliona 0,02 odsto. Firme sa prihodom do 600.000 KM članarinu plaćaju u iznosu od 15 KM mesečno. Lane je od članarina Komora prikupila 873.902 KM.