Kineska ekonomija prestiže američku do 2016.

To znači da će pobednik predsedničkih izbora u SAD 2012. morati da se suoči sa neprijatnom činjenicom da upravlja državom koja doživljava ekonomski pad.

To je prvi put da je MMF vremenski odredio nezadrživi napredak komunističke sile, a ukoliko se obistine, njegova predviđanja će značajno uticati na globalni odnos snaga.

Fond, čije se sedište nalazi u Vašingtonu, tvrdi da se njegove procene zasnivaju na upoređivanju kupovne moći dveju zemalja. Ova vest baca senku na budućnost dolara kao dominantne valute, kao i na pokušaje Vašingtona da smanji budžetski deficit i zauzda sve veći dug zemlje.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Političari, međutim, tvrde da tehnologija Pekinga zaostaje za američkom i da većina Kineza živi u siromaštvu. Ova azijska zemlja takođe kaska za Amerikom kada je reč o proizvodnji po stanovniku. Godine 2009. MMF je izračunao da bruto domaći proizvod po glavi stanovnika u SAD iznosi 28.000 funti (oko 32.000 evra), a u Kini 2.500  funti (2.800 evra).

Pre samo deset godina, američka ekonomija je imala gotovo trostruko veći obim od kineske. Mnoge analitičare je iznenadilo predviđanje MMF da će Kina prestići Ameriku već 2016, jer su očekivali da će Sjedinjene Države ostati vodeća ekonomska sila barem do kasnih 2020-tih.

Blic Online

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije