Prihodi kompanije su za dvije godine smanjeni za skoro pola milijarde maraka
Jedna od najvećih kompanija u Bosni i Hercegovni – ArcelorMittal Zenica – nalazi se u veoma teškoj situaciji. Prihodi kompanije drastično padaju, finansijski gubitak se gomila a broj radnika smanjuje.
ArcelorMittal Zenica je, naime, prošle godine poslovao s gubitkom od preko 117 miliona KM, piše BiznisInfo.ba. Ovo se nadovezuje na minus od 159 KM godinu ranije. Dakle za dvije godine firma je izgubila čak 276 miliona maraka, što bi malo koje preduzeće moglo podnijeti.
Kada je riječ o prihodima, oni su lani pali na 608 miliona KM sa 732 miliona KM godinu ranije. Podsjetimo da su 2022. godine, posljednje u kojoj je firma poslovala pozitivno, prihodi bili 1 milijardu i 54 miliona maraka, što znači da je za dvije godine došlo do pada za skoro pola milijarde maraka.
ArcelorMittal Zenica je na kraju prošle godine imao 1.924 zaposlena, što je za 250 manje nego prije dvije godine.
Opasnost za cijelu privredu
Pad ove kompanije bio bi veoma problematičan za cijelu privredu Bosne i Hercegovine jer je riječ o jednom od najvećih i najvažnijih privrednih subjekata u našoj zemlji.
Šta je tačno uzrok prošlogodišnjem lošem rezultatu, u ovom trenutku nije poznato. No, kompanija se tokom prošle godine oglašavala i ukazivala na to da ima problema zbog iske cijene čelika na svjetskom tržištu te da se suočavaju s velikim izazovima u poslovanju.
Ranije su također kao probleme navodili niske cijene čelika te rast cijena struje i troškova plata.
Između ostalog, odlučili su obustaviti proizvodnju koksa, te poručili da je ovo samo jedan od koraka koje planiraju poduzeti u tom smislu. Mittalova Koksara zapošljavala je ukupno 200 radnika, piše BiznisInfo.ba.
Ne treba zaboraviti ni da je kompanija u prošloj godini bila pogođena obustavom željezničkog saobraćaja sa lukom Ploče.
Osim Zenice, grupacija ima kompaniju i u Prijedoru, ali postoji još čitav lanac preduzeća i kompanija s kojima sarađuju.
– Mi znamo da jedan radnik u metalskoj industriji na sebe vuče bar još četiri radnika u sekundarnim i tercijarnim djelatnostima. Radi se o 10.000 radnika koji rade u lancu koji se zove Arcelor Mittal i ako to pomnožite sa 3-4 člana porodice i to je 40.000 ljudi – rekao je jednom ranijom prilikom Kenan Mujkanović, predsjednik Sindikata metalaca ZDK.
Da stvari ne idu dobro ni u tekućoj godini, govori vijest koju smo objavili prije nekoliko dana, da je u prijedorskom Arcelor Mittalu došlo do potpune obustave rada.
Iz Sindikalne organizacije Arcelor Mittala Prijedor saopštili su da je razlog za obustavu rada nepostizanje dogovora poslodavca i sindikata o povećanju plate i ličnih primanja za 2025. godinu. Navode da je egzistencija zaposlenih i njihovi porodica dovedena u nezavidan položaj.
Ističu da će, na osnovu zaključka Skupštine, upoznavati širu javnost o daljim postupcima i koracima koje će radnici i Sindikat preduzimati.
Podsjetimo da su dvije kompanije usko povezane, odnosno da se rudom iz Prijedloga snabdijeva Arcelor Mittal Zenica.