Pred objavljivanje rezultata stes testova, raste zabrinutost za irske banke, jer su se pojavile vijesti da bi i financijski institut Irish Life & Permanent mogao zatražiti državnu pomoć i do 1 milijarde eura.
Zbog velikih poteškoća, Irska neće imati izbora nego da uđe u vlasništvo jedne od najvećih irskih financijskih institucija Irish Life & Permanent – Irska televizija procjenjuje čak o potpunoj nacionalizaciji institucije koja ima osobito velikih problema u svojim poslovima s hipotekama. Potrebe kapitala ove banke iznose milijardu eura, pa su dionice ove banke izgubile na vrijednosti za 20 posto.
I ovo svjedoči koliko je Irska, sa svojih 4,5 milijuna stanovnika, još uvijek u dubokoj krizi. Slično kao i na Islandu, tako su i irske banke za vrijeme kreditnog „booma“ širile se u inozemstvu i obavljale riskantne poslove koji su narasli na veličinu koja se više nije mogla kontrolirati.
Država se pretvorila u bankara
Pojedine velike banke i štedionice, među ostalim i najteže pogođena Anglo Irish Bank, već se nalaze pod državnim nadzorom. Država ima i 36 posto udjela u Bank of Ireland, a Irish Life do sada je bila jedina irska novčarska institucija koja je do sada izdržala krizu bez državne pomoći, obzirom da se bavila samo privatnim tržištem nekretnina kao i životnim osiguranjima.
Kao posljedica globalne kreditne krize koja je počela 2007.godine, Irska je do sada morala u svoj financijski sektor uložiti oko 46 milijarda eura kako bi ga spasila od propasti. Državni proračun je uvelike opterećen, što je vladu u Dublinu prisililo da od EU-a i MMF-a prihvati paket spašavanja u visini od 85 milijarda eura.
“Trebaju nam stranci u Irskoj”
Prema procjenama irske televizije RTE, europski test banaka mogli bi otkriti financijski manjak od jedne milijarde eura. Irsko ministarstvo financija nije htjelo davati komentare prije rezultata ispita, a Irish Life & Permanent poručuje da ispit neće imati utjecaja na račune klijenata ili životna osiguranja građana. Irski ministar gospodarstva Richard Bruton je poručio da bi se barem jedna velika irska banka trebala ponuditi stranim ulagačima, jer bi to „stabiliziralo financijski sektor u Irskoj.“
Bruton budućnost irskog financijskog sektora vidi u malim bankama koje bi se trebale orijentirati više na javni sektor, a manje špekulirati sa složenim financijskim instrumentima. Brutonova stranka Fine Gael je i pobijedila na parlamentarnim izborima krajem veljače ove godine upravo jer građani nisu vjerovali kako će dotadašnje vladajuće stranke, Fianna Fail i zeleni uspjeti izvući Irsku iz krize.