IMAMO PODATKE: Prošle godine direktne strane investicije u BiH tri puta manje od iznosa koji šalje dijaspora!

Prema podacima Centralne banke BiH, novčane doznake iz inostranstva za sva četiri kvartala 2022. godine iznose 3 milijarde i 343 miliona KM, dok su direktna strana ulaganja u 2022. godini u Bosni i Hercegovini 1,2 milijarde KM. Objavljeno je ovo u Migracionom profilu za 2022. godinu, koje je objavilo Ministarstvo bezbjednosti BiH.

Drugim riječima, dijaspora šalje skoro tri puta više novca nego što iznose direktna strana ulaganja u Bosnu i Hercegovinu!

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Iako su objavljeni podaci o direktin stranim ulaganjima pokazatelj rasta od 16,3 posto u odnosu na 2021.godinu, to ni približno ne može da se poredi sa iznosom koji dijaspora šalje kući.

Ako se u ovo uključe i penzije koje stiži na račune, onda se ukupna cifra ino transfera kreće do 5 milijardi maraka!

Naime, prema zvaničnim podacima ukupni transferi iz inostranstva, koji uključuju i inostrane penzije, za 2022. godinu iznose 4 milijarde i 696 miliona KM!

Pokazatelj je ovo slabe zainteresovanosti investitora ali i sve većeg broja građana BiH koji odlaze iz ove zemlje.

Sa druge strane procjene Svjetske banke o novčanim doznakama iz inostranstva za Bosnu i Hercegovinu u novembru 2022. godini iznose 4 milijarde i 488 miliona KM. Prema ovim podacima, učešće novčanih doznaka u BDP-u Bosne i Hercegovine je 10,1%, što Bosnu i Hercegovinu stavlja na 4. mjesto u Evropi po visini učešća novčanih doznaka u BDP-u

Najviše novca šalje se iz Hrvatske, Srbije, Njemačke Austrije, Slovenije. Zatim slijede Sjedinjene Američke, Švajcarska, Švedska.

Inače kako smo ranije objavili, dijaspora je za 25 godina, od 1998. do kraja 2021. godine, zvaničnim kanalima poslala u BiH više od 60 milijardi KM.

Međutim, procjenjuje se da je iznos novčanih doznaka iz dijaspore od rata na ovamo iznosio najmanje 100 milijardi KM, a najvjerovatnije i dvostruko više od zvanične statisike i to putem “neformalnih” novčanih transfera ili “iz ruke u ruku”, koji nisu registrovani u platnom prometu, i služe uglavnom za plaćanje računa, kupovinu hrane i ostale troškove u domaćinstva, dok se rijtko koriste za ulaganja u neka biznis.

U zvanične brojke nisu uključena ni sredstva koja dijaspora u ljetnim danima, tokom boravka u BiH, potroši u našoj zemlji.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije