Krediti stanovništvu na kraju februara ove godine u BiH iznosili su 6,66 milijardi KM, dok su sa svim ostalim sektorima u našoj zemlji dosegli 15,38 milijardi KM, podaci su Centralne banke BiH, piše Oslobođenje.
Samir Lačević iz Udruženja banaka BiH je za Oslobođenje rekao da ovi podaci govore kako BiH u odnosu na zemlje regiona nije prezadužena zemlja.
“Tu temu nije zahvalno komentarisati, jer ako se poredimo sa okruženjem, nismo prezaduženi. Ipak, činjenica je da su ekonomski tokovi negativni i da nam ne idu u prilog. S druge strane, bez kreditne aktivnosti ne možemo krenuti naprijed. Jasno je da bi svi relevantni faktori u BiH morali uvažiti činjenicu da je rast kreditne aktivnosti neophodan”, rekao je Lačević.
Komentarišući podatak da je od 15,38 milijardi ukupnih kredita oko 11,8 posto nekvalitetno (kašnjenje s vraćanjem), što je oko 1,65 milijardi KM, Lačević je rekao da se ove brojke mogu “ispraviti” samo otvaranjem novih radnih mjesta.
“Niko nije računao na to da će ekonomska kriza, koja je nezapamćena u ekonomskoj teoriji, doći u talasima. Sve dok se ovim procesima može upravljati, a u BiH je to još moguće, možemo reći da situacija nije alarmantna, ali poziva na brzu akciju”, tvrdi Lačević, te dodaje da bh. vlasti moraju doći do odgovora na pitanje kako podići životni standard stanovništva.
Prošle godine je u FBiH, prema podacima Agencije za bankarstvo FBiH, plasirano 5,5 milijardi KM novih kredita, što je za 13 posto ili 644 miliona više nego u 2010. godini. Od svih kredita koji su plasirani u FBiH, na privredu je išlo 70, a na stanovništvo 28,4 posto.
U Republici Srpskoj je prosječna zaduženost po stanovniku 1.687 KM, kažu u Agenciji za bankarstvo RS i u porastu je, a prošle godine je stanovništvu plasirana 2,1 milijarda KM kredita.