Folksvagen planira zatvoriti tri fabrike i otpustiti desetine hiljada radnika

Folksvagen, najveći evropski proizvođač automobila, planira zatvoriti najmanje tri fabrike u Njemačkoj, otpustiti desetine hiljada radnika i smanjiti kapacitet preostalih fabrika u zemlji.

Ovaj drastični potez dolazi kao dio šire restrukturacije kompanije, saopštila je u ponedjeljak predsjednica radničkog vijeća Daniela Kavaljo.

Kompanija već sedmicama pregovara sa sindikatima o planovima za smanjenje troškova, uključujući mogućnost zatvaranja fabrika u Njemačkoj, što bi predstavljalo ozbiljan udarac za industrijsku moć te zemlje. Folksvagen je u ponedjeljak potvrdio potrebu za restrukturisanjem, najavivši konkretne prijedloge koji će biti izneseni u srijedu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Uprava je apsolutno ozbiljna u vezi s ovim potezima. Ovo nije samo prijetnja u sklopu kolektivnog pregovaranja,” rekla je Kavaljo radnicima u Folksvagen u Volfsburgu, najvećem postrojenju kompanije. Kavaljo je dodala da je ovo početak “rasprodaje” najveće industrijske grupe Njemačke na njenom matičnom tržištu.

Ove izjave ukazuju na značajnu eskalaciju sukoba između radnika i uprave Folksvagen, koja se suočava sa visokim troškovima energije i rada, konkurencijom iz Azije, padom potražnje u Europi i Kini, te sporijom tranzicijom prema električnim vozilima od očekivanog. Kavaljo je pozvala njemačku vladu da izradi strategiju za spas njemačke industrije.

Uprava Folksvagen izjavila je kako će u srijedu iznijeti prijedloge o tome kako smanjiti troškove rada. U saopštenju su istaknuli da je situacija ozbiljna te da su “bez sveobuhvatnih mjera za povratak konkurentnosti, ulaganja u budućnost neodrživa.”

Član uprave Folksvagen, Gunar Kilijan, dodao je da su troškovi u njemačkim fabrikama i do 50% viši u odnosu na konkurenciju. Tomas Šefer, šef Folksvagenovog brenda, naveo je da njemačka postrojenja nisu dovoljno produktivna.

Folksvagen problemi dolaze u trenutku kada su i drugi njemački proizvođači automobila, poput Mercedesa, najavili dodatne mjere štednje zbog pada dobiti. Porše, koji je u većinskom vlasništvu Folksvagena, smanjuje broj prodajnih mjesta u Kini zbog slabe potražnje.

Uz sve navedene izazove, njemački proizvođači automobila strahuju od posljedica trgovinskog rata između EU i Kine, s obzirom na to da bi ove sedmice trebali stupiti na snagu visoki EU carinski nameti na kineska električna vozila, prenosi Rojters.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije