Više od 70% domaćinstava u Bosni i Hercegovini i dalje koristi električnu energiju unutar tzv. zelene tarife, odnosno najpovoljnije cijene, saopšteno je iz Elektroprivrede BiH (EP BiH) kao odgovor na, kako navode, „dezinformacije i polovične tvrdnje“ koje su se pojavile u pojedinim medijima.
U saopštenju se navodi da mjesečno povećanje cijene za ovu grupu korisnika iznosi svega nekoliko maraka, te da je granica potrošnje za zelenu tarifu pogrešno predstavljena u javnosti. Suprotno tvrdnjama da je granica 300 kilovat-sati (kWh), iz EP BiH naglašavaju da je stvarni prag postavljen na 350 kWh, što je urađeno s namjerom da se dodatno zaštite porodice s većim brojem članova koje bi tako ostale u najpovoljnijem režimu naplate.
Elektroprivreda BiH odbacila je i tvrdnje da novi tarifni sistem nema zakonsko utemeljenje, ističući da je sve propisano Pravilnikom o metodologiji za utvrđivanje cijena. Kako pojašnjavaju, cijena usluge javnog snabdjevača bi, u teoriji, trebala pokriti sve realne troškove, ali to trenutno nije slučaj jer EP BiH subvencioniše razliku između prodajne i nabavne cijene struje – razliku koja trenutno iznosi 11 posto.
“Na taj način štitimo naše kupce od naglih tržišnih poremećaja i većih skokova cijena. Međutim, ukoliko potrošnja električne energije poraste, to stvara potrebu za dodatnom kupovinom struje na tržištu, koja je znatno skuplja od proizvodne. Zbog toga stalno apelujemo na racionalnu potrošnju, jer nova povećanja cijena nisu u interesu ni potrošača ni Elektroprivrede BiH”, poručuju iz ovog javnog preduzeća.
U saopštenju se podsjeća i na višegodišnje, strukturalne probleme koji prate elektroenergetski sektor u Federaciji BiH. Među ključnim izazovima navode hronični manjak uglja za rad termoelektrana – čak milion tona godišnje – kao i dugovanja rudnika koja su narasla na oko 1,3 milijarde KM. I pored svega, uključujući i obaveze koje se tiču zbrinjavanja rudara, zatvaranja rudnika i subvencija za socijalno ugrožene, cijena električne energije u BiH ostaje među najnižima u regiji.
Također, iz EP BiH pojašnjavaju da razlike u cijeni električne energije između tri elektroprivrede u BiH nisu novi fenomen, već postoje više od tri decenije. Međutim, tek su sada postale politička i medijska tema, bez ozbiljnih pokušaja da se sistemski usklade tarifne politike.
“Zbog toga smo pokrenuli inicijativu o zajedničkom djelovanju svih nadležnih – državnih i entitetskih ministara, direktora sve tri elektroprivrede, te regulatornih agencija. Cilj je unapređenje energetskog sektora i uspostavljanje efikasnijeg, ekonomičnog i pravednog sistema određivanja cijena. Nedavno je i održan jedan takav sastanak, na kojem su značajno približeni stavovi o ključnim pitanjima energetske budućnosti BiH”, zaključuje se u saopštenju EP BiH.