Jedna od prvih akvaponija u Bosni i Hercegovini zvanično od ove proljećne sezone startuje u selu Rastoka, u opštini Ribnik
Donedavno, Ribnik u susednoj Bosni i Hercegovini je bio prepoznatljiv kao izuzetna lokacija za ribolov, ali i kao područje sa odličnim uslovima za uspostavljanje i organizaciju ribogojilišta. Međutim, jedna zadruga, na čijem je čelu mladi Luka Vračar, dokazali su da ribarstvo u Ribniku ne mora da bude isključivo i samo vezano za riječna korita ili betonske bazene. Ribe mogu da borave i u, vjerovali ili ne – plasteniku!
Ovako započinje priča o jednoj od prvih akvaponija u Bosni i Hercegovini, koja zvanično, od ove proljećne sezone startuje u selu Rastoka, u opštini Ribnik. Luka je direktor zadruge “Domaćin”, a na ideju je došao boraveći u Izraelu, te zahvaljujući stalnoj težnji da se u sklopu zadružnih aktivnosti, ali i na području na kojem deluje pokreću i realizuju inovativni projekti.
Osnovni elementi svake akvaponije su biljke, ribe i mikroorganizmi, koji transformišu riblji izmet u odličnu hranu za gajene kulture. Pri tome, mogućnosti za balansiranje ishrane biljaka su u mnogome bolje, nego što je to slučaj kod konvencionalnih metoda uzgoja.
Rezultati se ogledaju u boljoj kondiciji gajenih biljaka, ranijem početku plodonošenja, značajno većim prinosima i odličnom kvalitetu plodova, ističe mladi Vračar.
Inače, pomenuti projekat deo je šire inicijative koju implementira zadruga “Domaćin”. Naime, pored plastenika sa akvaponijom, zadruga aktivno radi na osnaživanju svojih kooperanata na način da im dodeljuje plastenike za uzgoj povrća, koje će se na tržište plasirati kroz zajedničke kanale prodaje.
(Еkapija)