Dekarbonizacija u malim i srednjim preduzećima u Bosni i Hercegovini

Dvadeset malih i srednjih preduzeća iz industrija sa visokim emisijama ugljika u Bosni i Hercegovini dobilo je za svoje projekte dekarbonizacije tehničku i bespovratnu finansijsku podršku kroz projekat “Inkluzivna dekarbonizacija“ (IDA) koji je finansirala Vlada Japana, a provodio Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) u Bosni i Hercegovini u saradnji sa Ministarstvom vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine. Na taj način, omogućena je ugradnja fotonaponskih elektrana, sistema grijanja i kompresora, toplotnih pumpi, zamjena rasvjetnih tijela, termoizolacija fasada i druge dostupne zelene tehnologije i rješenja.

Bosna i Hercegovina država je primarno ovisna o fosilnim gorivima što limitira njen napredak u tranziciji ka nisko-ugljičnom razvoju. Visoka ovisnost o upotrebi fosilnih goriva u proizvodnji glavni je razlog zagađenja zraka u BiH i pet puta većih emisija gasova s efektom staklene bašte u odnosu na domaći bruto proizvod nego u Evropskoj uniji.

Kroz IDA projekat su u proteklih godinu dana pokrenute aktivnosti na uvođenju mehanizma za pravednu tranziciju na privredu sa niskim udjelom ugljika u BiH. Ovim naporima se nastoji podržati BiH da odgovori na hitnu potrebu smanjenja visoke ovisnosti o fosilnim gorivima na pravedan i rodno osviješten način.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Dio aktivnosti je podrška malim i srednjim preduzećima u njihovim projektima dekarbonizacije koji su fokusirani na primjenu mjera energetske efikasnosti i korištenje obnovljivih izvora energije u proizvodnji i poslovanju.

Ćosićpromex d.o.o. iz Usore je kompanija za proizvodnju, promet i usluge. Bavi se obradom metala i izradom metalnih konstrukcija, te izvođenjem svih vrsta građevinskih radova uključujući i radove u brodogradnji. Kompanija je izvozno orjentisana i 98 posto svojih proizvoda izvozi na tržište Zapadne Evrope.

Mijo Ćosić, vlasnik i direktor ove kompanije svjestan je važnosti procesa dekarbonizacije u BiH ali i činjenice da je BiH tek na početku ovog procesa. U okviru IDA projekta, ova kompanija ugradila je fotonaponsku elektranu i dio postojeće rasvjete zamijenila LED rasvjetom.

„Zahvaljujući ovom projektu, već sada osjetno manje energije trošimo za rasvjetu. Investicija će se vrlo brzo otplatiti. Tako će nam ostati novac da možemo kupiti nove strojeve. Osim finansijskih sredstava, nama je veoma važna psihološka podrška, u ovom slučaju UNDP-a i Japanske Vlade, kako bismo se ohrabrilli da što više vlastitih sredstava ulažemo u dekarbonizaciju i zelenu energiju“, objašnjava Ćosić.

Imaco Systemtechnik d.o.o., također iz Usore, moderna je kompanija koja 17 godina djeluje u području obrade metala i mašinske industrije sa 100-postotnim izvozom u EU.

Karolina Pranjić, generalna direktorica, istakla je značaj projektne tehničke podrške i koristi od zamjene postojeće CNC glodalice novom 5-osnom glodalicom CMX 70U kroz IDA projekat.

„Dijelove koje smo do sada prozvodili na 3-osnim mašinama sada možemo da radimo brže, efikasnije i preciznije. Tako će naš proizvod biti bolji i jeftiniji. Osim finansijske podrške, za nas je vrlo značajna bila i tehnička podrška. Uspjeli smo da identifikujemo potencijale naše kompanije u smislu daljnjeg ostvarivanja uštede energije, te kako da je efikasnije koristimo. Uveli smo i grijanje na pelet ali i grijanje i hlađenje na toplotnu pumpu“, kaže Pranjić.

G&S TRADERS D.O.O. iz Bijeljine bavi se proizvodnjom PVC i aluminijumske stolarije, aluminijumskih fasada, te ogradnih sistema. Više od 50 posto svojih proizvoda izvoze na tržište Evropske unije.

Miljan Đukić, inžinjer konstruktor ove kompanije, predočavajući vrijednost investicije u povećanje energetske efikasnosti objekta, ističe važnost termoizolacije fasade proizvodne hale i ugradnje novog sistema za grijanje i hlađenje na bazi toplotnih pumpi voda-voda, omogućene IDA projektom.

„Kupili smo pet pumpi za vodeno grijanje. Svaka od njih je cca. 35kW. Ovo je zaista jedan veoma značajan projekat koji će nam omogućiti da značajno smanjimo potrošnju električne energije. Otprilike za 40 posto smanjen je iznos novca koji mjesečno izdvajamo za grijanje tokom zimskog perioda. Na ovaj način, postali smo profitabilniji, ekonomičniji i u mogućnosti da zaposlimo više radne snage. Mi želimo da se razvijamo“, poručuje Đukić.

IDA projekat omogućio je uspostavljanje strateškog osnova za pravednu tranziciju, izgradnju kapaciteta više od 350 aktera u tranziciji, podržano je više od 20 malih i srednjih preduzeća i 100 000 korisnika, investirano 7,8 miliona KM u dekarbonizaciju industrije, instalirano preko 3,5 MW OIE kapaciteta za vlastitu potrošnju, ušteđeno više od 1,3 miliona konvertibilnih maraka (KM) na godišnjem nivou, te predviđeno smanjenje emisije za cca. 43.000 t eqCO2 u životnom vijeku investicija. Kao okosnica strateškog okvira, izrađeni su Šematski plan „Pravedna tranzicija za sve“ i strateške smjernice za pravednu tranziciju tri ugljično-intenzivne industrije (energija, čelik i cement), koji daju osnovu za djelovanje u svrhu pravedne dekarbonizacije.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije