Da li ćete danas dobiti otkaz?

Prognoza da će otpuštanje radnika postati svakodnevnica  svakim danom se sve više ostvaruje, a to potvrđuje činjenica je u prva četiri mjeseca ove godine bez posla u Republici Srpskoj ostalo skoro 16.000 radnika.

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

Broj nezaposlenih u Republici Srpskoj u aprilu je iznosio 150. 991. Sadašnji broj nezaposlenih u odnosu na isto vrijeme prošle godine je veći za 3000. Trend rasta nezaposlenosti ne zaustavlja se i sva priča vladajućih da aktivno radi na polju zapošljavanja građana ne čini se istinitom.

Za socijalno zbrinjavanje radnika Vlada RS je obezbijedila 20, 2 miliona KM, no nostavi li se ovaj trend otpuštanja ovaj iznos vjerovatno neće biti dovoljan da bi se podmirile potrebe ovih onih koji ostaju bez posla. Jedna od posljedica sve veće nezaposlenosti je slabija kupovna moć građana što direktno dovodi do sve manjeg protoka novca što se odražava i na privredu koja je već odavno u krizi, u ovakvoj atmosferi čini se da tone sve dublje.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Kroz medije smo bili svjedoci da su mnoga preduzeća u proteklih nekoliko mjeseci otišli pod stečaj, a drugi pribjegavaju štrajku da bi upozorili na nepovoljne okolnosti u kojima se nalaze. Željeznice Republike Srpske su u ovoj godini već dva puta bile u štrajku, a poznato je da je u ovom preduzeću oko 1000 radnika višak. Veliki trend zapošljavanja u Željeznice RS bio je prisutan u predizborno vrijeme da bi se u trci na izbornu pobjedu dobio neki poen.

Rast nezaposlenosti, Miloš Todorović iz Udruženja ekonomista Swot RS, objašnjava slabom privrednom aktivnošću, povećanim nametima na privredu, nedovoljanim oporavakom od ekonomske krize i veoma malim nivoom stranih investicija.

„Kad dolazi do povećanja nezaposlenosti, to uvijek ima visestruko negativne posljedice na ekonomsku sliku republike. U tom slučaju su smanjeni ukupni prihodi, budžet se teže puni, povećava  se socijalni pritisak. Vlade na entitetskom i na državnom nivou moraju dati sve od sebe da se ovaj trend prekine, jer je procenat nezaposlenih i u ovom trenutku preveliki. Ukoliko se trend nastavi, posljedice po ekonomiju bi bile vrlo teške“, rekao je za BUKU Todorović.

Sve većem otpuštanju radnika doprinijela je i odluka Vlade RS o povećanju nameta na plate, pa se u posljednje vrijeme dešava i sve učestalije zatvaranje malih i srednjih preduzeća, jer poslodavci nisu u mogućnosti da isplaćuju radnike.

Todorović je rekao da će udruženje ekonomista izaći sa dvije nezavisne analize koje će ukazati i na negativne i na pozitivne posljedice odluke Vlade RS o povećanju nameta na plate. „Što se tiče otkaza, ova odluka je povećala pritisak na poslodavce da razmisljaju o otpustanju radnika“, zaključio je Todorović.

Prema podacima Saveza sindikata RS broj onih koji su iz radnog odnosa ostali bez posla povećan je za blizu 20 posto u odnosu na prošlu godinu. Kako ocjenjuju u Savezu sindikata RS, od početka ove godine u prosjeku oko 4.000 ljudi mjesečno je ostalo bez posla, ili oko 133 radnika svakog dana.

U prva četiri mjeseca ove godine najviše radnika je ostalo bez posla zbog stečaja, slijede prekid radnog odnosa na određeno te sporazumni prekid radnog odnosa.

Podsjetimo i na podatak do kojeg je došao Centar za istraživanje tržišta BiH koje je utvrdilo da je od početka globalne ekonomske krize krajem 2008. godine do marta ove godine, osam odsto građana u BiH izgubilo posao.
U istraživanju Centra navodi se da je kriza na neki drugi način negativno uticala na 57 odsto ispitanih, i to kroz smanjenja plata, ukupnih prihoda i kašnjenje plate.

“Najveći procenat lica koja su ostala bez posla u ovom periodu su imale završeno srednjoškolsko obrazovanje, najčešće trogodišnje. Lica sa fakultetskim i postdiplomskim obrazovanjem gotovo nisu ostajala bez posla (tek jedan odsto), ali spadaju u kategoriju koja je doživjela najveći pad prihoda”, navodi se u izvještaju.

Ovo nam pokazuje da u vrijeme ekonomske krize odluke vladajućih kojim se krpe određene rupe u budžetu na račun radnika, ali i socijalnih kategorija ostavljaju posljedice, a jedna od njih su i sve učestaliju otkazi sa kojima se građani suočavaju, a trend rasta nezaposlenosti ne daje nadu da će ubrzo biti bolje.

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije