Da li će Trampova porodica u Beogradu graditi veliki kompleks

Balkan, kao brzorastući ekonomski i turistički region, privlači mnoge investitore iz svijeta.

Jedan od najzvučnijih primjera je interesovanje porodice pobjednika američkih predsjedničkih izbora Donalda Trampa, a koje predvodi Džared Kušner, suprug njegove kćerke Ivanke Tramp.

Njihov fokus je prvenstveno usmjeren na Srbiju i Albaniju, gdje već planiraju ambiciozne projekte vrijedne stotine miliona dolara. Ove investicije izazivaju različite reakcije u javnosti – od entuzijazma zbog potencijala za ekonomski rast do zabrinutosti zbog mogućih negativnih uticaja na životnu sredinu i političku stabilnost.

U Srbiji, Kušner razvija luksuzni kompleks u centru Beograda. Projekat je finansiran od strane njegove kompanije Affinity Partners, koja je ranije obezbijedila značajne investicije od fondova iz Saudijske Arabije i drugih država Bliskog istoka, pišu Nezavisne novine.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Na mjestu nekadašnjeg Generalštaba, koji je, ironično, srušen u NATO bombardovanju 1999. godine, planirana je izgradnja luksuznog hotelskog kompleksa, stambenih jedinica, i tržnog centra.

Projekti povezani s investicijama u Beogradu trenutno se nalaze u fazi planiranja, a gradnja još nije započela. Prema dogovoru s Vladom Srbije, kompanija Kushner Realty LLS, putem svoje podružnice u Srbiji, planira preuređenje kompleksa bivšeg Generalštaba u luksuzni komercijalni prostor.

Taj projekat uključuje kancelarijski prostor, luksuzne stanove i hotel, a moguće i muzejski dio kao spomen na novije istorijske događaje i posljedice vazdušnih udara NATO.

Prema dokumentima, Srbija bi ovaj prostor dala u zakup na 99 godina bez naknade, uz potencijalni udio od 22 posto u profitu projekta. Kušner je proljetos izjavio da je ugovor blizu potpisivanja, dok vlasti u Srbiji navode da bi projekat mogao biti definisan kao „projekat od posebnog značaja za državu“, slično kao Beograd na vodi, što bi omogućilo lakši pravni put ka realizaciji.

Ovaj potez dio je šire strategije Vlade Srbije za privlačenje stranih investitora i brendiranje Beograda kao atraktivne destinacije za visoko platežne turiste. Prema dostupnim podacima, očekuje se da projekat pokrene značajan ekonomski rast i stvori radna mjesta u sektoru usluga.

Međutim, postupak zakupa izazvao je kontroverzu zbog nedostatka transparentnosti.

Pored Srbije, Kušnerova kompanija ima planove za luksuzne nekretnine i u Albaniji, gdje planira gradnju hotela i vila na zaštićenim priobalnim područjima. Jedna od lokacija uključuje prelijepo ostrvo Sazan i obalu Zvernec, popularna turistička odredišta zbog svoje netaknute prirode i kulturnih znamenitosti.

Iako albanska vlada podržava ove projekte kako bi podstakla ekonomski razvoj i povećala priliv turista, ekološki aktivisti upozoravaju na moguće posljedice po prirodno okruženje. Oni ukazuju na to da bi gradnja u ovim oblastima mogla ugroziti biodiverzitet i promijeniti lokalni ekosistem.

Pored toga, lokalno stanovništvo izražava bojazan da će strani investitori dobiti povlastice koje domaći preduzetnici ne mogu postići. S obzirom na vrijednost zemljišta i prirodnih resursa, strahuje se da će izgradnja luksuznih odmarališta podići cijene nekretnina i otežati pristup plažama lokalnom stanovništvu, što je problem već viđen u drugim mediteranskim zemljama.​

Investicije porodice Tramp i Kušnera dolaze u osjetljivom trenutku za Balkan, gdje su političke tenzije i dalje prisutne, a korupcija često prisutna u sektoru javnih nabavki. Dok su ove investicije nominalno ekonomske prirode, njihov dolazak na Balkan može uticati na američko-balkanske odnose.

Kušnerovo poslovanje u Srbiji i Albaniji neki posmatraju kao produžetak „meke moći“, budući da on ima bliske veze sa Trampom i njegovom političkom mrežom, što bi moglo postaviti temelje za buduću diplomatsku ili političku saradnju.

Na lokalnom nivou, vlade Srbije i Albanije smatraju da će ovakvi projekti unaprijediti međunarodni imidž njihovih zemalja i podstaknuti investicije u druge sektore, uključujući infrastrukturu i zelenu energiju.

Međutim, analitičari upozoravaju na rizike brzog i nekontrolisanog razvoja, jer mnogi slični projekti u regionu nisu opravdali ekonomska očekivanja, ostavljajući dugove i nezaposlenost za sobom.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije