Dugovi za 22 mil. evra veći od imovine
CPM je zvanično proglasio je insolventnosti i priznao da je nesposoban da izmiruje svoje dugove. Neplaćene obaveze CPM-a iznose oko 105 miliona evra, dok je vrijednost njegove imovine znatno manja, tek 83 miliona evra. Samo NLB banci CPM duguje 30 miliona evra. Sud u Mariboru je imenovao prinudnog upravnika koji će provesti proces prisilnog izmirenja obaveza. CPM je pred sudom u Mariboru povjeriocima predložio da im vrati samo 35 odsto dugova i to u narednih šest godina. U Sloveniji ovo nikoga nije začudilo. „Dogodilo se ono što su svi u Sloveniji očekivali već duže vrijeme. Dugovi CPM premašuju 100 miliona evra. Ukoliko minimalno 60 odsto povjerioca ne prihvati predloženi plan otplate dugova, CPM ide u stečaj“, rekao nam je novinar slovenačkog lista Dnevnik Primož Cirman.
Ugovor RS i CPM nije raskinut?
Ono što je posebno zanimljivo je tvrdnja CPM-a pred mariborskim Sudom da Ugovor sa RS o izgradnji puta Banjaluka – Doboj nije raskinut, odnosno da su uspjeli obezbijediti njegovo produženje, kao i da je taj ugovor osnova za njihov oporavak. U Ministarstvu saobraća i veza RS to demantuju, podsjećajući da je Vlada RS takvu odluku usvojila 24. decembra i da je o tome CPM obaviješten.
„U planu predstavljenom povjeriocima CPM je naveo da je uspio u pregovorima sa Vladom RS obezbijediti produženje ugovora do 01. marta 2011. godine. CPM tvrdi da će uspjeti obezbijediti bankarske garancije i da neće trpjeti kazne zbog probijanja rokova iz ugovora. U najavu da će CPM uspjeti da obezbijediti garancije, malo ovdje ko vjeruje, s obzirom da su insolventni i da predlažu da samo 35 odsto ukupnih dugova vrate u narednih šest godina“, kaže Cirman.
Srpska će svoje interese braniti na sudu
„Ministarstvo saobraćaja RS je informisano o trenutnoj situaciji u kojoj se našao CPM u Sloveniji. Odredbama Ugovora o potkoncesiji preciziran je odnos između ugovornih strana, i Ministarstvo saobraćaja i veza postupiće u skladu sa odredbama tog ugovora i interese Republike Srpske štititi u redovnom sudskom postupku. Imajući sve u vidu, smatramo da u ovom trenutku ne bi bilo svrsishodno za Republiku Srpsku da dajemo bilo kakve komentare u vezi sa eventualnim potraživanjima ili postupcima”, saopšteno je iz Ministarsva saobraćaja RS povodom pitanja šta su preduzeli povodom naplate ugovorenih penala od CPM-a.
Srpska od CPM, sudeći po ranijim zvaničnim izjava iz Vlade RS može potraživati oko 100 hiljada evra dnevno, što iznosi oko šest miliona evra za 60-tak dana kašnjenja. Ugovor sa CPM je potpisan 28. avgusta.