Krajem ove sedmice, iz kineskih su pacifičkih luka isplovili su posljednji teretni brodovi s proizvodima zapakovanim prije 9. aprila, famoznog “dana oslobođenja” Donalda Trampa, koje su zaobišle drakonske stope carina.
Već od sljedeće sedmice, podsjeća CNN, američki će (ali i kineski) potrošači na svojoj koži i novčanicima osjetiti trgovinski rat.
Police trgovina biće praznije, a cijena preostalih proizvoda na njima bit će osjetno viša.
Logika je, naime, vrlo jednostavna. Američkim je kompanijama nametnut težak izbor; ili će nastaviti poslovati s Kinom, ali po dvostruko većoj cijeni (koju će, u najvećoj mogućoj mjeri, trebati podmiriti sami), ili će obustaviti poslovanje i pretrpjeti ogroman udarac odjednom.
Luka Los Angeles, u koju je skoro polovina svih uvoza dolazila upravo iz Kine, očekuje da će već sljedeće sedmice biti najmanje 35 posto teretnih brodova manje.
Prema preliminarnim izračunima ekonomskih eksperata, uvoz u SAD bi tokom druge polovine 2025. trebao pasti za najmanje 20 posto, dok JP Morgan predviđa da će uvoz iz Kine pasti oko 80 posto.
“Ako se pad ne nadomjesti uvozom robe iz drugih zemalja, doći će do ozbiljnog poremećaja u nabavnom lancu zbog čega će cijene proizvoda nastaviti rasti”, navodi u svom izvještaju.
Rastom cijena proizvoda raste i inflacija, zbog čega pada kupovna moć američkih potrošača.
Ne treba, tako, pretjerano čuditi da Peking putem svojih neformalnih kanala na društvenim mrežama tvrdi da Washington koristi svaku priliku da stupi u kontakt s vodstvom Partije oko početka pregovora o postupnom ukidanju carina.
Podsjetimo, Donald Tramp je direktno rekao da ga njegov kineski kolega Xi Jinping neprestano zove i moli da se dogovore oko carina, što je Peking kategorički negirao kao “lažnu informaciju” i psihološku dimenziju ovog trgovinskog rata. “Mi ovaj rat nismo tražili, ali smo se spremni boriti do kraja” izjavili su, prenosi Jutarnji.hr