Više od 350.000 ljudi u RS živi od plata, te socijalnih i penzionih davanja iz republičke kase, što znači da svaki četvrti stanovnik živi na teretu budžeta Republike Srpske.
Prema posljednjim podacima Zavoda za statistiku RS, u javnom sektoru Srpske zaposleno je 70.704 radnika, a u posljednjih pet godina broj zaposlenih u javnim institucijama povećan je za više od 6.000.
Prema podacima Ministarstva prosvjete i kulture RS, u obrazovnim institucijama u Srpskoj zaposlena su 18.194 lica, piše Glas Srpske.
Zdravstvenih i socijalnih ranika na kraju prošle godine u Srpskoj je bilo oko 14.200.
Kada su u pitanju policajci, njih u RS ima 5.222, dok je u Ministarstvu unutrašnjih poslova RS zaposleno još i 1.055 službenika, te 535 namještenika i deset pripravnika.
Samo u četiri velika javna preduzeća u Srpskoj, odnosno u “Elektroprivredi RS”, “Željeznicama RS”, “Poštama RS” i “Šumama RS” zaposleno je više od 18.000 radnika.
Najviše zaposlenih od javnih preduzeća je u ERS, gdje je na kraju 2011. godine radilo 8.120 radnika, dok su ŽRS imale 3.559 zaposlenih, “Pošte RS” 2.399, a “Šume RS” 4.196 radnika.
Na ove brojke treba dodati i oko 233.000 penzionera, među kojima je i dio od oko 70.000 boraca koji su stariji od 60 godina i primaju mjesečni borački dodatak.
Posebna budžetska stavka je godišnji i borački dodatak, koji prima više od 100.000 boraca.
Pored toga, u Srpskoj je isplatom dodatka na djecu obuhvaćeno 24.557 korisnika, dok je materinskim dodatkom prema posljednjim podacima obuhvaćeno 2.848 majki.
Prema evidencijama centara za socijalni rad na području Srpske, prosječni mjesečni broj korisnika koji je ostvarivao pravo na novčanu pomoć u 2011. godini bio je 5.600, a prosječan broj lica koji je ostvarivao pravo na dodatak za pomoć i njegu drugog lica bio je 15.200.
Ekonomski analitičar Zoran Pavlović rekao je da su poražavajući podaci da 350.000 stanovnika prima platu ili neku drugu pomoć iz budžeta Srpske, te dodao da to utiče negativno i na makroekonomsku situaciju.
“Svaka ekonomska logika kaže da ako se smanjuje obim privredne aktivnosti, onda se mora smanjiti i trošak administracije, odnosno smanjiti broj zaposlenih u javnom sektoru. Kod nas se dešava obrnuti proces i to je nešto što bi trebalo da zabrine Vladu RS jer se izvori finansiranja za administraciju i ostale budžetske korisnike smanjuju”, rekao je Pavlović.
On je naglasio da Srpska neće moći još dugo da finansira tako veliki administrativni aparat.
Sektori
Prema podacima Zavoda za statistiku RS, privatni, zadružni i mješoviti sektor u RS u prošloj godini u odnosu na godinu ranije bilježili su pad broja zaposlenih, dok je jedino javni sektor povećao broj radnika za oko 1.000.