Pogoni za proizvodnju glinice i zeolita u Fabrici glinice “Birač” ponovo su uključeni nakon što je menadžment tog preduzeća postigao sporazum sa kompanijom “BH-Gas” o dinamici plaćanja gasa.
Isporuka gasa Fabrici glinice “Birač” nastavljena je nakon višečasovnih pregovora dvije kompanije, saopšteno je iz zvorničke kompanije koja sarajevskom “BH-Gasu” duguje oko 22 miliona KM.
Do kraja ove sedmice biće uplaćeno ukupno blizu četiri miliona KM na račun “BH-Gasa”, a do kraja mjeseca dogovorena je redovna sedmična uplata za isporuku prirodnog gasa, te redovne sedmične uplate po osnovu dospjelog duga, čim će ukupni dug “Birača” prema “BH-Gasu” do početka septembra biti umanjen za četiri miliona KM.
“Današnji sastanak je bio pitanje opstanka grupacije. Obje kompanije su u izuzetno teškoj situaciji i zavise jedna od druge. Mislim da je to presudilo da postignemo dogovor. Da se danas nismo dogovorili, vjerovatno bismo već sutra govorili o izuzetno neizvjesnoj situaciji i nesagledivim posljedicama po ‘Birač’. Nakon višečasovnih pregovara ipak imamo dobre vijesti za hiljade radnika u regiji ‘Birač’, njihove porodice i cijelu regiju, jer smo uspjeli da dogovorimo dalju dinamiku plaćanja gasa, što znači da sad možemo ponovo pokrenuti proizvodnju i pokušati da zadržimo saradnju s našim partnerima”, rekao je Martinas Ugianskis, predsjednik Uprave Fabrike glinice “Birač”.