Hrvatska agencija Pixsell objavila je info-grafiku u kojoj je nabrojano 10 evropskih zemalja s najvećim učešćem direktnih doznaka u bruto domaćem proizvodu i na trećem mjestu nalazi se Bosna i Hercegovina sa učešćem od čak 10,6 posto.
Riječ je o podacima za 2023. godinu, kada je zabilježen i rekordan iznos diretnih novčanih doznaka u BiH.
Prema prvim najavama, u ovoj bi godini mogle oboriti i nove rekorde, a možda čak i popraviti ionako dobru poziciju na ovoj skali kojoj su ispred BiH jedino još Crna Gora i Kosovo.
Tekući transferi
Prema podacima Centralne banke BiH, ukupni tekući transferi u 2023. godini iznosili su 5,26 milijardi KM i za 307 miliona veći su u odnosu na 2022. godinu.
Od ukupnog iznosa tekućih transfera, na novčane doznake iz inostranstva, odnosno personalne transfere, odnosi se 3,79 milijardi KM i veće su za 203 miliona KM u odnosu na prethodnu godinu.
Ostali tekući transferi iznose 1,48 milijardi KM, od čega se najveći dio, u iznosu od 1,36 milijardi KM, odnosi na penzije iz inostranstva.
U 2022. godini ukupni tekući transferi u 2022. godini iznosili su 4,95 milijardi KM i za 598 miliona KM veći su u odnosu na 2021. godinu.
Prehrambeni proizvodi u BiH doživjeli su i najveći rast cijena, a kada se tome doda neusklađenost visine plata s visinom cijena hrane, dolazi se do zaključka kako prosječno domaćinstvo u BiH troši oko 40 odsto za prehranu, dok je taj prosjek u Evropskoj uniji oko 14,3 posto.
Doznake iz inostranstva treba gledati kao na često ključni finansijski mehanizam za različite troškove s kojima su suočene brojne porodice u BiH, prenosi Večernji.ba