Procjenjuje se da se u BiH na godišnjem nivou obrne tri milijarde KM u javnim nabavkama za razne robe, usluge i radove, od čega neracionalno, odnosno u privatne džepove, završi između 600 i 700 miliona KM – rekao je potpredsjednik Udruženja “Tender” BiH Rajko Kecman.
Kecman je sinoć u Zvorniku, nakon sastanka sa privrednicima zvorničkog područja na kome se raspravljalo o Nacrtu zakona o javnim nabavkama, rekao novinarima da u zemljama u tranziciji oko 20 odsto sredstava iz javnih nabavki ode u privatne džepove, dok u BiH taj iznos prelazi 20 odsto. On je ocijenio da je BiH “najkorumpiranija od svih zemalja u tranziciji”.
Ističući da je velika šteta što Agencija za javne nabavke BiH nema tačne podatke koliko se sredstava neracionalno utroši u ovoj oblasti, Kecman je procjenio da bi se tim sredstvima moglo kupiti sedam hiljada stanova za mlade bračne parove, sanirati sve osnovne i srednje škole, te obezbijediti besplatno osnovno, srednje i visoko obrazovanje.
Kecman je rekao da je sa zvorničkim privrednicima analizirana situacija slabosti u primjeni sadašnjeg zakona, šta se nudi u nacrtu novog, te šta može nevladina organizacija “Tender” sa zvorničkim privrednicima predložiti da se poboljša taj dokument da bi bilo što manje korupcije.
“Predlažemo da se u raspravi, prije donošenja ovog zakona, riješe problemi vezani za kriterijume i kvalifikacije ponuđača, za izbor ekonomski najpovoljnije ponude, u segmentu robnih specifikacija, te za pooštravanje odgovornosti kaznenih mjera, prije svega novčanih, i drugo”, pojasnio je Kecman.
On je dodao da se, osim prijedloga kazne za neodgovorni ugovor, mora izvršiti obeštećenje sredstava, ukoliko su ih zloupotrebili neodgovorni ugovorni organi.
Predsjednik Upravnog odbora srednjih i malih preduzeća Zvornik Hadži-Jovan Mitrović smatra da nema smisla raspravljati o nacrtu ovog zakona koji je sa pedesetak članova povećan u raspravi na stotinu, što dovoljno govori o namjeri da se u “ovom mnoštvu ostavi i dalje prostora za korupciju”.
“Novi zakon o javnim nabavkama ne bi trebalo da ima više od 20 članova, kojim bi se mogli urediti konkurentni odnosi za stvaranje dobrog privrednog ambijenta na prostoru Republike Srpske i BiH”, ocijenio je Mitrović.
Prema njegovim riječima, zakon o javnim nabavkama na nivou BiH nije ništa drugo nego povezanost interesnih grupa koje učestvuju u svemu tome, a ne znaju ili neće da znaju šta je privreda da joj pozitivnim zakonskim propisima omoguće da se ekonomski razvija u interesu građana ove zemlje.