Bar hljeb i lijekovi bez obračuna PDV-a

 

Istovremeno, standard građana vrtoglavo pada, a troškovi za hranu četvoročlane porodice u RS od septembra prošle godine veći su za 73 KM. Sa nultom stopom PDV na osnovne životne namirnice kućni budžet bi se rasteretio za najmanje 90 KM.

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Za pet godina, otkako je u BiH počela primena PDV-a, poslanici u državnom parlamentu podneli su na desetine inicijativa za uvođenje nulte ili smanjene stope poreza na osnovne životne namirnice, lijekove, udžbenike, bebi hranu i opremu. Međutim, sve su odbačene uz obrazloženje da je to komplikovan sistem koji ne bi značajno rasteretio troškove građana.

Najnoviju inicijativu podneli su poslanici Partije demokratskog progresa, ali ovaj put u Narodnu skupštinu RS. Žele da, kako kažu, nateraju poslanike da se ovaj put zvanično, a ne deklarativno, izjasne o tome da li su za smanjenje PDV-a. Prođe li ta inicijativa, objašnjava predsednik Kluba poslanika PDP Zoran Đerić, to će značiti da su se i predstavnici RS u državnom parlamentu obavezali da će insistirati na izmenama Zakona o indirektnom oporezivanju BiH.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

To bi bila neka vrsta pritiska na naše poslanike da ih se praktično dovede pred svršen čin. Očekujemo da inicijativa prođe na Narodnoj skupštini RS jer su se svi izjasnili da su za to – napominje Đerić. On kaže da smanjivanjem poreza budžet ne bi ništa izgubio jer bi se povećala potrošnja.

Predsjednik Udruženja potrošača BiH Mesud Lakota kaže da će i ta inicijativa verovatno pasti u vodu jer vlasti nisu spremne da se odreknu prihoda. Da su hteli, kaže, do sada bi rešili problem paprenog PDV-a od 17 odsto koji plaćamo i na hleb i lijekove.

Sa svim tim inicijativama se baca prašina u oči narodu jer se sva priča svodi na to da para nema i da država izvlači maksimalno kroz poreze. Da mogu, PDV bi povećali na 50 odsto, a polovina građana BiH živi u siromaštvu. Druge zemlje u krizi smanjuju poreze, a jedino BiH ide u suprotnom smijeru – smatra Lakota.

Sekretar Pokreta potrošača RS Dragovan Petrović napominje da je problem PDV-a vrlo jednostavno riješiti, a da se prihodi u budžet ne smanje.

Treba oporezovati luksuz. Ako neko ima novca da kupi auto od 100.000 KM, neka izdvoji još 30.000 za PDV. S druge strane, onaj ko kupuje mlijeko ili hranu za novorođenče porez ne treba da plaća. Tako će se rasteretiti najsiromašniji, a prihodi će ostati isti – predlaže Petrović.

On napominje da nultu stopu PDV-a na određene namirnice ima i Luksemburg – zemlja sa najvećim životnim standardom u EU.

Ukoliko je uopšte za poređenje, prosečna penzija tamo je 20,6 puta veća od prosečne penzije u RS – navodi Petrović.

U Upravi za indirektno oporezivanje BiH kažu da njihova grupa eksperata trenutno završava analizu efekata eventualnog menjanja PDV-a, a to bi trebalo da razmatraju već na narednoj sednici Upravnog odbora UIO BiH.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije