Bankrot sve bliži u SAD

 

Senatori su odbili prijedlog o tome sa 51 glasom, dok je za bilo 49 senatora.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ta mjera koju je prošle nedelje predložio vođa većine u Senatu, Demokrata Heri Rid, predviđala je da “svaki sporazum o smanjenju budžetskog deficita treba da sadrži zahtev da oni koji godišnje zarađuju miliona dolara ili više od toga, više i doprinose naporu da se smanji deficit”.

Do glasanja o toj meri je došlo dok su u zastoju pregovori predsednika Baraka Obame i republikanske opozicije o podizanju plafona na zaduživanje savezne države.

SAD su jedna od retkih zemalja u kojoj se limit za zaduživanje ozakonjuje u parlamentu. Aktuelni, u iznosu od 14,3 biliona (hiljada milijardi) dolara, biće dostignut za manje od tri nedelje. Iako se dosad u sličnim situacijama to radilo rutinski, ovog puta to se pretvorilo u politički obračun demokrata i republikanaca.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ako se pravni plafon za javni dug SAD ne podigne do 2. avgusta, Ministarstvo finansija kaže da se neće moći da izbegne proglašenje moratorijuma na plaćanje (bankrot države).

Predsednik centralne banke SAD (Fed), Ben Bernanke je upozorio Kongres da bi moratorijum SAD izazvao “ogromne probleme” za tu zemlju i “veliku krizu” u čitavom svetu.

Bernanke kaže da će Sjedinjene Države nastaviti s plaćanjem kamata na vladin dug i ako Kongres ne uspe da postigne sporazum o podizanju zakonskog limita državnog zaduženja. “Pretpostavka je da će sve dok je to moguće, ministarstvo finansija nastojati da otplaćuje glavnicu i kamate na vladin dug, jer bi neuspeh da se to učini sigurno izazvao ogroman poremećaj finansijskog sistema i imao veliki učinak na globalnu ekonomiju”, rekao je on.

On je naglasio i da je američka ekonomija na raskršću i da je centralna banka spremna za dalje ublažavanje monetarne politike ako privreda bude slabo a inflacija niska, naznačivši da političari aktivno razmatraju dalje podsticajne mere. “Ostaje mogućnost da se sadašnje slabosti pokažu upornijima od očekivanja i da se ponovo vrate deflatorni rizici, što podrazumeva potrebu za dodatnim politikama podrške”, rekao je Bernanke.

Prvi čovek Fed-a očekuje ipak da će se oporavak američke privrede ubrzati idućih meseci.

“Očekivano jačanje ekonomskih aktivnosti i zapošljavanja, zajedno s očekivanim ublažavanjem pritiska cena, trebalo bi da poboljša prihode domaćinstava, poverenje i potrošnju u srednjem roku”, rekao je Bernanke, predvidevši i “smanjivenje stope nezaposlenosti – iako sporo – prema dugoročno normalnom nivou”.

Budžetski deficit opet preko hiljadu milijardi dolara

Istovremeno, deficit saveznog budžeta SAD je na putu da ove fiskalne godine probije nivo od hiljadu milijardi dolara (jedan bilion) i to po treći put uzastopno. To povećava pritisak na Belu kuću i Kongres da se dogovore o zauzdavanju rashoda. Deficit je u junu, tri meseca pre isteka fiskalne godine (septembar) iznosio 971 milijardu dolara. Sa još tri meseca do isteka budžetske godine, verovatno je da će deficit premašiti prošlogodišnji iznos od hiljadu i 290 milijardi dolara, ali će biti manji od rekordnog deficita od 1.410 milijardi, koliki je bio 2009. godine.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije