Žene i djevojke s invaliditetom protiv nasilja

Udruženje za kulturu, afirmaciju i savjetovanje ”KAS” iz Banja Luke je organizovalo konferenciju ”Empowerment, Advocacy and Activism Tools: Women and Girls with Disabilities against Violence” (”Alati za osnaživanje, zagovaranje i aktivizam: žene i djevojke sa invaliditetom protiv nasilja”) od 17. do 19. marta 2017. godine u Banjoj Luci.  Održavanje konferencije  je podržala filia.die frauenstiftung iz Hamburga.

U okviru konferencije bila su održana predavanja i radionice koje su imale za cilj da ukažu na dvostruku diskriminaciju i marginalizaciju sa kojom se suočavaju djevojke i žene sa invaliditetom, kako u privatnom tako i profesionalnom životu, a pogotovo kada je u pitanju rodno zasnovano nasilje nad djevojkama i ženama sa invaliditetom. Konferencija je okupila 25 učesnica sa i bez invaliditeta koje su imale priliku razmijeniti iskustva.

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

 

 

 

Sa aspekta rodnih studija i feminizma govorila je Draga Gajić, izvršna direktorica Udruženja za kulturu, afirmaciju i savjetovanje “KAS”. 

Predavanje o zakonskoj regulativi u vezi sa suzbijanjem diskriminacije i poboljšanjem ravnopravnosti, održala je Svjetlana Zarić, diplomirana  pravnica, uz poseban osvrt na odredbe Konvencije o pravima osoba s invaliditetom, zaštitne postupke i novčane kazne za nasilnike.

Psihologinja Tamara Bjelić je ukazala na činjenicu da je rodno zasnovano nasilje češće nad osobama sa invaliditetom i kroz svoja predavanja ponudila komunikacijske modele i alate koji su primjenjivi u svakodnevnoj borbi protiv nasilja.  Na konferenciji su govorile i Almira Hasić ispred Savjetovališta za osobe s invaliditetom, a takođe i Dušica Lipovac ispred Udruženja žena s invaliditetom ”Nika”.

Nakon izlaganja održane su radionice o položaju žena s invaliditetom, o njihovom obrazovanju, zapošljavanju, zdravstvenoj zaštiti, o izloženosti nasilju, prevazilaženju traume i bola. Naime, nasilje nad ženama s invaliditetom je dvostruko, te se žene nalaze u nepovoljnom položaju, posebno ako su izložene socijalnoj izolaciji, siromaštvu, neinformisanosti, a usljed toga ih je potrebno dodatno snaživati, podsticati i motivisati kako bi kroz obrazovanje i zaposlenje stekle i ekonomsku nezavisnost.

 

 

 

 

Autorka teksta: Nataša Lazukić

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Pismo Druga Tita

Salaš

Ukrajinski otpor

Svi štampaju novac

Da li nama ima spasa

Primorani

Prinuda za mir

Najčitanije