Kada su krajem 2014 godine u redakciju sarajevskog Klixa upali pripadnic MUP-a Republike Srpske, kako bi pretresli službene prostorije ovog bosanskohercegovačkog portala malo ko je očekivao takvu reakciju inače latentne bh javnosti.
„Novinarstvo nije zločin“ stajalo je na prozoru redakcije Klixa, a buka koja je podignuta tih dana još se nije stišala.
Inače latentna bh javnost oštro je osudila upad pripadnika MUP-a RS-a, tobože toliko je svima stalo do slobode govora. Prosto se utrkivalo u tome ko će dati veću podršku novinarima Klixa.
Vjerovatno više zbog toga što je pretres vršen od strane MUP-a RS-a jer zaboga zašto u Sarajevu da pretresaju „tamo oni“. Da je kojim slučajem pretres vršen od strane pripadnika neke od federalnih policijskih struktura vjerovatno bi to prošlo pa skoro i neopaženo. No elem.
U Srijedu su u Francuskoj, u krvavom napadu ubijeni Stephan Charbonnier, urednik lista Charlie Hebdo. Pored Šarba, u napadu su ubijena još trojica karikaturista – Žan Kabi, Žorž Volinski i Bernar Verlak, te nekoliko policajaca i još par osoba.
Inače ovaj list je u svijetu poznat kao satiričan, a karikature ovoga lista su nerjetko bile inspirisane i vjerskim životom.
Isti onaj Klix, koji je bio pretresan od strane policijskih struktura, a sve kako bi se novinarima zabranilo da kažu ono što misle, protv onih koji imaju moć pozvao je građane Sarajeva da se okupe pred ambasadom Francuske i zapale svijeće za nedužno sdradale novinare.
No oni koji su davali punu podršku slobodi govora kada je Klix bio pretresan, danas ne misle tako. Jer zaboga zašto paliti svijeće za „tamo neke“ Francuze. Francuze koji su ne tako skoro ismijavali Islam.
Šta za bh građane zanči sloboda govora – mišljenja, dokle ona može ići, je li ta sloboda prestaje onda kada se zadire u vjersko pitanje, pa očito je.
Ko je iole posmatrao komentare na portalima, a i na društvenim mrežama mogao je primjetiti taj apsurd bosanskohercegovačkog društva. Toliko opravdavanja ovog užasnog terorističkog čina, zaista suludo. Možete biti sjajan novinar ali kada pređete u sferu vjerskog života i na taj način povrijedite jednu od vjera koje dominiraju u bh društvu mometalno ste vjerski neprijatelj broj jedan.
Nema toga šta vas može oprati. Jer poznato je da je u BiH je mnogo prihvatljivije biti podoban i povinovati se pred vjersko-stranačkom elitom. Tako vas ljudi više vole a i cijene, a sloboda govora – mišljenja, ne pije to vode.