Iako nekome zvuči potpuno sumanuto da je pizza nešto od čega može da se stvori zavisnost, ova tvrdnja je i naučno dokazana. Postoji nekoliko razloga zašto pizza stvara zavisnost, a ovde pročitajte koji su to razlozi koji teraju naš organizam da imamo neograničenu potrebu za pizzom.
Najčešće onaj ko ima zavisnost od nečega ne želi da prihvati tu činjenicu. Ukoliko ste kupili pizza grill pekač i spremali pizzu kod kuće, izašli ste iz kuće zbog nje, znate najbolji način kako da zagrejete pizzu a da ima svež ukus, onda ste verovatno navučeni na nju.
Sir stvara zavisnost ukusa
Prema nalazima naučnika postoji mnogo razloga zbog kojih nas pizza vuče ka sebi, a mnogi misle da je to samo zbog velike potrebe za topljenim sirom, koji stvara ogromnu zavisnost. Prema istraživanju, to je samo jedan od mnogih razloga zbog kojih obožavamo pizzu, a sada saznajte i ostale.
Kombinacija ukusa je čini savršenom
Kada kažemo savršena, ne mislimo zdrava, već savršena da naši receptori potpuno polude. Pizza je kombinacija šećera, soli i masnoće, što nije zdravo za naš organizam, ali budi jedan od boljih osećaja.
Kada govorimo o zavisnosti, najčešće govorimo o alkoholu, narkoticima i kockanju. Pizza definitvno nije u istoj kategoriji zavisnosti, ali naučno je dokazano da izaziva zavisnost, jer postoji veliki broj sličnosti sa gore navedenim pojavama.
Prvi naučni dokaz je pronađen uz pomoć magnetne rezonance. Kada zavisniku od heorina pokažete fotografiju heroina, njegovi receptori se pale, što se može videti na magnetnoj rezonanci. Kada nekome ko obožava pizzu, pokažete sliku pizze, ili mu date da je zagrize, potpuno isti receptori se pale, kao kada je u pitanju heroin.
Pizza vas čini gladnijim
Koliko puta vam se desilo da pojedete parče pizze, a posle sat vremena ste gladniji nego što ste bili? Ovo je, takođe, način kako pizza stvara zavisnost. Zahvaljujući svojoj vazdušastoj podlozi napravljenoj od belog brašna, punomasnom siru i šećeru u sosu, mi je obožavamo i uvek želimo još.
Kada jedete pizzu, vaš šećer u krvi naglo skoči, zbog toga što jedete hranu koja je veoma zasićena šećerom i masnoćom. Kada se dešavaju ovako nagli skokovi, za nekoliko sati vaš šećer će biti ispod nivoa na kom ste već bili malo gladni. Ovi padovi vas čine „gladnim” i željnim pizze.
Ugljeno-hidrati se rastvaraju u proste šećere, što dovodi do pada šećera u krvi, a zbog tog pada imamo sve veću želju za hranom. Ovo već zvuči kao zavisnost, zar ne?
Zavisnost od narkotika se može opisati isto ovako. Raspoloženje osobe na narkoticima odjednom naglo skoči, međutim, kada se opijati istroše, nastupa depresija zbog koje mnogi nastavljaju da uzimaju narkotike, kako bi što duže bili raspoloženi, bez obzira na to što im je svaki put gore, kada određena supstanca prestane da deluje.
Pizza nije prirodna hrana
Pizza nije postojala u ranoj istoriji, ona se pojavila relativno skoro. Ona je hrana koja nam daje visok sadržaj mnogih stvari koje nam nisu potrebne i ne možemo da ih nađemo u prirodi.
Iako mnogi žele da misle da je pizza povrće, ona to nije, koliko god mi to želeli.
Ipak, i pored svih ovih naučnih činjenica, da li stvarno možemo reći da pizza stvara zavisnost. Svi smo je jeli, svi je volimo, ali ne smatramo da smo zavisnici. Ipak, da li je dovoljno samo da se mi osećamo u redu?
Mnogi zavisnici od nikotina žive sasvim normalnim životom, bez posebnih zdravstvenih problema dugi niz godina. Ipak, mnogi od njih nakon mnogo godina konzumiranja cigareta dobiju rak. Isto tako, pizza može proizvesti loše zdravstveno stanje čitavog organizma, nakon višegodišnje konzumacije kada nije bilo nikakvih problema.