Vodič za pravljenje piva (treći dio)

Kako sam u predhodna dva dijela opisao elementarne pojmove, te metode u kućnoj proizvodnji piva, u trećem dijelu ću da objasnim jedan od procesa, korak po korak. Riječ je o EKSTRAKT metodi, za koju sam već ranije rekao da je praktična za početnike koji žele da se upoznaju bolje sa procesima, te samom opremom. Na pivo napravljeno iz EKSTRAKTA imate 50% utjecaja u proizvodnji, obzirom da je proizvođač sirovine već odredio.

U ovom slučaju, riječ je o jednom klasičnom American Pale Ale receptu, ali u prodavnici ili u online prodaji imate na stotine raznih recepata, ali ovaj recept je prilično jednostavan za početnike. Riječ je zapravo o tome da gotov malt sirup pomješate s vodom (za početak nije potrebno da manipulirate vodu, već koristite vodu iz česme), te stavite na fermentaciju. Kako je Coopers jedan od najvećih proizvođača ekstrakta, te nudi širok izbor istih, predstavit ću jedan od njihovih proizvoda.

Za ovo pivo, potrebno vam je:

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

SIROVINE:

1 konzerva TC Selection Traditional Draught
1 konzerva Amber Malt ekstrakta
30-150 grama Cascade hmelja (ili bilo kojeg drugog američkog hmelja, količine po izboru)
Kvasac US-05 (ili sličan)
Carbonation Coopers drops (kristalizirani šećer u bombonama).

Kako su sve navedene sirovine iz Coopersa, možete ih naručiti na jednom mjestu i po cijeni od ca 20 evra. Od ovih sirovina možete dobiti 21 litar gotovog piva.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

OPREMA:

Cooper prodaje svoje razne start pakete u kojima dobijete sve što je potrebno za gore navedeni recept. Ovisno o zemlji, takvi start paketi koštaju 70-80 evra. Ovako izgleda jedan od takvih paketa, a u njemu dobijete plastično bure, hidrometar, termometar, vrenjaču (airlock), autosifon, boce, čepilica, te priručnike sa par recepata.

Kad imate opremu i sve sirovine, možete ovo pivo napraviti za nekih sat vremena. I to slijedećim koracima:

1. ČIŠČENJE OPREME
Prije nego bilo šta učinite, opremu morate dobro očistiti te dezinficirati. Star San je najbolji za dezinfekciju, a topla voda sa jako malo deterdženta je dobra za pranje. Površine na kojim ćete raditi isto dezinficirajte. Star San možete razrijediti u jednoj sprej boci (ako je u njoj bilo sredstvo za pranje prozora recimo, operite je dobro a špricu prokuhajte malo u ključaloj vodi). Tako razrijeđeno sredstvo možete špricati po površinama koje ćete koristiti, a i praktično je da tako dezinficirate ruke ili neki dio opreme.

2. PRIPREMA EKSTRAKTA

Sladni ekstrakt je pakovan u konzervama. Konzerve možete zagrijati u ključaloj vodi, obzirom da je njihov sadržaj sirup, koji će vam biti priliko teško miješati kasnije. Što je topliji, njegova konzistencija je lakša.

3. MIJEŠANJE

Zagrijane konzerve otvorite (dezinficirajte otvarač konzervi te same konzerve star sanom), te istresite u plastično bure. Nakon toga dodajte dva litra vrele vode. Miješajte kašikom dok se smjesa ne ujednači. Kako je riječ o sirupu, miješanje je teško, ali ako ste konzerve zagrijali, ne bi trebalo da traje više od par minuta. Zatim dodajete hladnu vodu (što hladnije to bolje), i to nekih 13-14 litara. Tako će te spustiti temperaturu sladovine na 20-25 stepeni. Kompletan proces možete vidjeti ovdje.

4. AERIRANJE

Da bi kvasac dobro radio i pretvorio sve šećere u alkohol potrebno je da sladovina bude bogata kisikom. To ćete najbolje postići bušilicom te nastavkom za miješanje boje. Kako u buretu sada imate nekih 16 litara sladovine, to je dobra količina za aeriranje. To traje ca dvije minute, a nakon toga možete dodati i ostatak vode, to jeste 5 litara. Kako izgleda aeracija, možete pogledati ovdje. Kada budete napredniji pivar, sladovinu možete aerirati i bocama kisika, ali te zahtjevnije korake preskočite na početku.

5. HIDROMETAR

Kada ste dodali zadnjih pet litara hladne vode, temperaturu slada ste spustili za još par stepeni, te je sada između 16-18 stepeni. Prije nego se doda kvasac, iz te sladovine uzmete uzorak za hidrometar. Ako na buretu imate česmu, tim bolje, jer nećete morati dirati ništa unutra. U ovom slučaju, na hidrometru bi trebali očitati 1046.

6. KVASAC

Nakon što ste izmjerili gustoću piva hidrometrom, sada možete kvasac dodati. Kako je riječ o suhom kvascu, a vama prvo pivo, dovoljno je da ga pospete po površini, te pivo opet promješate par puta dugačkom kašikom.

7. FERMENTACIJA

Nakon dodavanja kvasca, zatvorite poklopac, te na rupi poklopca stavite vrenjaču/airlock. Bure smjestite na tamno mjesto sa ujednačenom temperaturom koja ne prelazi 20 stepeni. Kvasac će početi raditi nakon 12 sati otprilike i najviše fermentira prvih 3-4 dana. U vrenjači ćete čuti kako kvasac radi intenzivno, a vremenom sve manje i manje.

Kako je to najosjetljiviji dio, u početku fermentacije nipošto ne bi trebali otvarati bure. Nakon sedmicu dana bi trebali dodati hmelj. Slad koji ste kupili u konzervi je već zahmeljen, ali vi možete dodatno da ga “začinite” suhim hmeljenjem.

U ovom slučaju treba da stavite u kesicu od gaze (možete ih kupiti u pivskim shopovima po par centi po komadu) hmelj, te da ga tako stavite u pivo i ne dirate do kraja fermentacije.

Nakon ca 20 dana, fermentacija bi trebala biti gotova, a to najbolje provjerite s hidrometrom, to jeste vidite kakva je gustina piva. Ako je stabilna dva dana zaredom, možete da pristupite flaširanju.

8. FLAŠIRANJE

Kao zadnji dio cijelog procesa, flaširanje traje nekih sat vremena (sa čišćenjem opreme nakon što sve bude gotovo). Bitno je da imate sve nadohvat ruke, te kada jednom počnete puniti boce, ne prekidate. Najbolje bi bilo da imate pomagača, pa da sami proces ubrzate i olakšate.

Vaše pivo je sada gotovo, ali nije karbonizirano. Da bi se karboniziralo, potreban mu je šećer, te odmaranje u bocama najmanje 3 sedmice. Šećer se može dodavati pomješan sa vrelom vodom. Dakle obični šećer koji ide otprilike 7 grama po litru. Ili u ovom slučaju sa gotovim carbonation drops koje ste uzeli, a koji idu po jedna bombona po boci.

Boce moraju biti dezinficirane, te čepovi, kao i radne površine na kojima ćete flaširati pivo. Autosifonom koji ste dobili u paketu, punjenje boca ide prilično lako. Današnje leptir čepilice su isto tako lagane za rukovanje, pa ne bi trebalo biti većih problema. Bitno je samo da ne zaboravite šećer, jer bez šećera, ništa od karbonizacije.

9. ODLEŽAVANJE
Kada ste završili sa flaširanjem, boce morate ostaviti na tamno i toplo mjesto dvije sedmice. Nakon dvije sedmice, pivo možete prebaciti u hladniju prostoriju ili frižider, te nakon dodatnih 10-tak dana, pivo možete piti.

Kao i svakom početniku, bit će vam jako teško da se držite ove šeme, pa ćete boce otvarati već nakon dva dana. Bitna stavka pivarstva je strpljenje. Otvaranjem boca mladog piva ništa spektakularno nećete dobiti. Pustite da pivo sazrije u bocama, pa mu tek onda dajte šansu. Recept koji sam naveo traži kraće odležavanje, dok drugi stilovi, zahtjevaju odležavanja i po 6 mjeseci.

Linkovi za sirovine i opremu ovog recepta, gdje sve možete kupiti na jednom mjestu, često i u paketu:

Švedska / Balkan / USA / Australija

U četvrtom dijelu ovog vodiča, navest ću malo zahtjevnije procese, to jeste all grain kuhanje, korak po korak. Za sada, koga zanima, neka proba sa ovim EKSTRAKT kuhanjem, te navedenim receptom.

Za sva pitanja ili bilo šta slično pitajte u komentarima ili posjetite volimpivo.ba

http://rodneyctrotter.blogspot.se/ 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Pismo Druga Tita

Salaš

Ukrajinski otpor

Svi štampaju novac

Da li nama ima spasa

Primorani

Prinuda za mir

Najčitanije