Vodič za pravljenje piva (četvrti dio)

Iako ovo važi za “najteži” način kuhanja vlastitog piva, on se zapravo i ne razlikuje uveliko od prije navedenih. Jedina razlika je u vremenu, pa tako “all-grain” zahtijeva 6-8 sati za cjelokupno kuhanje. Sem vremena, potrebno je i malo više opreme (prenosni ručni frižider između ostalog). Vaš utjecaj na ovako kuhano pivo je 100-postotni. Od odabira sirovina, pa do načina njihove pripreme.

Korak 1

Prije početka kuhanja, odaberite recept za pivo koje ćete kuhati. Recepte kako sam već ranije naveo, možete sastaviti na pivarskim softverima, ili pronaći na srodnim forumima u skladu sa sirovinama koje imate. Pripremite sve sirovine, te proučite recept više puta. Ukoliko vam je prvi put da kuhate all grain, pronađite pomoćnika ili mentora. Sam proces nije kvantna fizika, ali kako ima mnogo koraka, da nešto ne bi predvidjeli, bilo bi dobro da imate pomoć.


Korak 2

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Provjerite da li imate svu opremu za kuhanje. U skladu sa receptom provjerite da li imate i sve sirovine. Izbjegavajte kuhati nedeljom, jer ukoliko vam nešto od opreme zakaže ili nešto od sirovina bude falilo, nedelja baš i nije najsretniji dan da nađete zamjenu ili slično.

Korak 3

Prije nego bilo šta započnete kompletnu opremu morate dobro očistiti te dezinficirati. U predhodnim tekstovima sam naveo detaljan proces čišćenja i dezinficiranja koji trebate primjenuti.

Korak 4

Krećete sa zagrijavanjem vode u loncu. Kako na 500 grama slada/zrna ide oko 1,5 litara ovde, sami izračunajte koliko vam je vode potrebno. Vodu zagrijte na 70-72 stepena.

Korak 5

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Zagrij također vodu za sladovinu. Dovoljna je manja posuda sa ključalom vodom koja će se kasnije dodati u sladovinu, zbog toga da bi se što manje temperature gubilo prilikom hlađenja slada.

Korak 6

Nakon što je voda u loncu dobila ispravnu temperaturu, istresite je u prenosni frižider koji će biti posuda za ukomljavanje. Detaljni proces pravljenja posude za ukomljavanje od prenosnog frižidera (ukoliko niste kupili gotov) možete naći u predhodnim tekstovima.

Korak 7

U posudu za ukomljavanje zatim dodajete samljeveno zrno (zrno mora biti svježe samljeveno), pa ako nemate i sami mlin, zrno možete samljeti u prodavnici u kojoj ste kupili slad. Pazite samo da ako tako uradite, pristupite kuhanju što prije. Ne dodajite sve zrno odjednom, nego pomalo uz konstantno mješanje. Svako zrno mora biti natopljeno.

Korak 8

Dodavanjem zrna, temperatura voda će spasti, a željena temperatura je 65 stepeni.

Korak 9

Kada ste dostigli ispravnu temperaturu poklopite frižider dobro i ostavite 60 minuta da stoji. Temperatura mora biti konstantna, pa nikako ne otvarajte poklopac.

Korak 10

Dok komina stoji u frižideru zagrijte u loncu još vode za naknadno ispiranje sladovine na 76 stepeni. Trebat će vam oko 25 litara vode, ovisno od toga koliko ste vode izgubili tokom kuhanja.

Korak 11

Vorlauf se radi nakon 60 minuta. To znači da ćete dio sladovine u frižideru odlivati i ponovo vraćati u frižider nekom manjom posudom. To se radi sve dok komina ne bude realtivno tečna.

Korak 12

Nakon vorlaufa, tečnost se odvaja od zrna. Crijev iz frižidera stavite u lonac i pustite da tečnost sva iscuri. Zrno će ostati unutra.

Korak 13

Nakon što je sva tečnost iscurila opet se u frižider dodaje vrela voda iz lonca koju ste pripremili te tako ispirete zrno opet. Miješati u ovom slučaju možete, ali polako.

Korak 14

Nakon što je sva sladovina u loncu, lonac se vraća opet na kuhanje. U ovom slučaju zagrijavanje mora biti brzo, pa se preporučuje plin.

Korak 15

Kada sladovina opet prokuha u loncu dodaje se hmelj. Koliko hmelja te u kojoj minuti od tačke vrenja ćete dodati ovisi i softveru za recepte koji koristite. BeerSmith je recimo najpopularniji.

Korak 16

Na kraju ostaje još samo brzo hlađenje sladovine. Temperaturu morate spustiti na 21-22 stepena čim prije. Najefektnije se to radi bakrenim chillerom kojeg ubacite u sladovinu dok je još vrela i samo pustite hladnu vodu kroz njega. Drugi način je da u velikoj posudi napunite leda i tako hladite lonac, međutim, to ide jako sporo, pa je chiller daleko najpraktičniji i najbolji.

Korak 17

Čišćenje i dezinfekcija fermentora je slijedeći korak. U njemu će pivo da fermentira, pa ovdje posebno obratite pažnju da sve bude čisto i dezinficirano.

Korak 18

Kada je fermentor dezinficiran, u njega zatim presipate gotovu sladovinu temperature od oko 20-21 stepen.

Korak 19

Izmjerite gustinu piva hidrometrom, te provjerite da li poklapa sa onom početnom gustinom iz recepta.

Korak 20

Sada već možete dodati kvasac ukoliko nećete raditi aeraciju. Poslije možete i sami praviti kvasac startere ili rehidrirati korišteni kvasac, međutim, kao početniku, dovoljno je da kvasac koristite kako ste ga i kupili.

Korak 21

Nakon dodavanja kvasca fermentor se zatvara (provjerite poklopac dobro), te se na otvor poklopca stavlja airlock-vrenjača.

Korak 22

Ovaj korak ćete raditi samo kao početnik. Za one već iskusnije, aeracija se radi u predhodnom koraku sa nastavkom za miješanje farbe i bušilicom. Kao početniku, dovoljno je ovdje da protresete dobro fermentor i tako sladovini pomognete da je kvasac što bolje fermentira.

Korak 23

Fermentor bi trebali odložiti na tamno mjesto sa ujednačenom temperaturom slijedećih par sedmica. Najiedalnije bi bilo 19-20 stepeni. Za to vrijeme, fermentor ne otvarajte ni u kom slučaju.

Korak 24

Kako fermentor ne smijete otvarati, fermentaciju ipak možete pratiti sa vrenjačom. Ukoliko ona kuha, znak je da kvasac radi. Ipak, završetak fermentacije možete ustanoviti samo hidrometrom te kada je gustoća piva ista u 24-30 sati.

Korak 25

Pred kraj fermentacije (nakon 2 sedmice) možete dodati hmelj po izboru. Za američke stilove piva se dodaje hmelj pred kraj fermentacije zbog svježijeg ukusa piva. Ovaj korak dakle, možete preskočiti ukoliko ne želite previše hmelja/svježine/gorčine u pivu.

Korak 26

Otprilike nakon 20 dana, pivo se može flaširati. Pivo predhodno prebacite crijevom u drugo bure pazeći pri tome da ne dižete talog sa dna. U novo bure dodate rastopljenu količinu šećera u skladu sa stilom piva koje ste pravili, te pristupite punjenju boca. I u ovom završnom dijelu morate obratiti pažnju na čistoću, te boce i svu opremu za punjenje dezinficirajte prije upotrebe.

Nakon flaširanja, pivo ostavite dvije sedmice na umjereno toplom i tamnom mjestu. Nakon dvije sedmice, prebacite pivo na hladnije mjesto još dodatne dvije sedmice. Tada bi trebalo biti gotovo i možete uživati u njemu. Otprilike, od prvog dana kuhanja, pa do sipanja vlastitog piva u čašu potrebno vam je 7-8 sedmica.

Da li će vaše prvo pivo biti dobro? Sigurno bolje od većine onih na tržištu. Vremenom ćete steći rutinu pa će vam i pivo biti bolje, a i vi ćete eksperimentirati više sa različitim stilovima i sirovinama.

Više informacija o samom procesu/receptima/opremi možete naći na američkoj straniciudruženja kućnih pivara, te lokalnim pivskim forumima, kao što je volimpivo.ba

http://rodneyctrotter.blogspot.se/

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Pismo Druga Tita

Salaš

Ukrajinski otpor

Svi štampaju novac

Da li nama ima spasa

Primorani

Prinuda za mir

Najčitanije