Kad stigne leto izgled tela, kako ženskog tako i muškog dolazi u prvi plan. I pored neminovnih pokušaja skidanja po kojeg viška kilograma ili zatezanja mišća, oslobađanje od neželjenih malja jedno je od prioriteta. Damama su već dobro poznate tehnike uklanjanja – brijač, kreme, vosak… Depilacija, tj. uklanjanje dlačica iz korena pomoću voska, takozvana hladna ili topla depilacija i krema za depilaciju koje slabe i odrstranjuju deo dlake samo iznad nivoa kože jeste najefikasnija metoda za dobijanje meke i glatke kože, ali je njen učinak ograničen jer željeni period bez malja traje nekoliko nedelja. Takođe, kao neželjene posledice depilacije ponekad se javljaju urasle dlake ili upala folikula, korena dlake sa formiranjem malih čireva što ostavlja ružne fleke, na preponama su moguće i veće komplikacije. Trajno uklanjanje neželjenih malja ili epilacija danas je popularna metoda i sve je više onih koji joj se okreću kao rešenju za glatku i besprekornu kožu.
Laserska epilacija
Trajna epilacija izvodi se pomoću laserskog aparata tako što se pulsirajući snop svetlosti uz kompjutersko praćenje i kontaktno hlađenje kože usmeri na regiju sa maljama. Laserski snop resorbuje pigment folikula dlake – melanin i svetlosna energija laserskog zraka pretvara se u toplotu koja trajno uništava folikul dlake. Usled kontinuiranog hlađenja mesta koje se tretira metoda je bezbolna, dok se na osetljivim regijama kao što su nausnice, brada i prepone može javiti blago peckanje.
Važno je znati
Danas su u ponudi razni tretmani za lasersko uklanjanje neželjenih malja, kao i laseri kojima se ono izvodi. Ono što je važno jeste razlikovati kozmetološke lasere od medicinskih. Kozmetološki laseri su oni čija je energija laserskog snopa mala, pa njihova primena dovodi samo do usporavanja rasta dlake. Tako pacijenti u prvo vreme imaju utisak da je tretman uspeo jer neželjene malje neko vreme ne rastu, da bi se posle određenog perioda vratile u potpunosti. Trajna laserska epilacija je metoda koja se izvodi medicinskim laserima. Oni imaju jaku energiju laserskog snopa tako da se njima dlake trajno uklanjaju. Medicinskim laserima mogu rukovati jedino lekari dermatolozi, jer bi u nestručnim rukama mogli biti opasni. Proizvođači medicinskih lasera regulisali su ovo tako da medicinski laser može kupiti samo medicinska ustanova, ne i kozmetički salon. Ta razlika u jačini laserskog znaka je i razlika između trajne i epilacije i metode kojom se rast dlaka samo usporava. Efekat koji se postiže medicinskim laserom je trajan.
Osobe sa svetlim tenom i tamnim maljama su idealni pacijenti za epilaciju medicinskim laserom, jer laser targetira pigment – melanin kojeg ima više u tamnim dlačicama. Osobe sa svetlim i tankim dlakama nisu najpogodnije za lasersku epilaciju.
Laserska epilacija se, takođe ne sme sprovoditi u regiji oko očiju, tako da se trajna epilacija obrva ne može raditi. Česta dilema je i može li se raditi laserska epilacija pazuha, pošto je ova zona smatra vrlo osetljivom zbog žlezdanog tkiva smeštenog ispod. Ipak, stručnjaci tvrde da je laserska epilacija potpuno bezbedna jer laserski zrak prodire samo nekoliko milimetara u kožu, dok su žlezde na većoj dubini i ostaju netaknute.
Laserska epilacija se ne sme raditi u trudnoći, kod osoba koje imaju epilepsiju, onih koji pate od vitiliga, lupusa ili drugih autoimunih bolesti. Više informacija o epilaciji možet potražiti ovde.