Šta nude privatne srednje škole?

 

I dalje postoji dilema kod većine roditelja kada je u pitanju obrazovanje i budućnost njihovog deteta, da li dete upisati u državnu ili privatnu srednju školu? Još uvek se često može čuti da postoji sumnja u kredibilitet određenih privatnih srednjih škola, u kvalitet njihove nastave, da iste puno koštaju a da diplome nakon završenih privatnih škola nisu priznate na fakultetima. Da li je to baš tako?

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Pitate se zašto onda uopšte postoje srednje privatne škole i čemu smisao plaćanja troškova školovanja ukoliko to neće doneti direktnu korist vašem detetu?

Ono bez čega nijedna škola ne može da radi

Bilo državna, bilo privatna, ono što im je zajedničko je da nijedna škola ne može da radi ukoliko ne poseduje odgovarajuću dokumentaciju koju izdaju nadležne državne institucije. To znači da su pred zakonom Republike Srbije, državne i privatne škole ravnopravne i mogu raditi samo ako dobiju relevantne dozvole za obavljanje obrazovne delatnosti.

Privatna škola je akreditovana a diplome su priznate

Kako i od koga su priznate? Kada je u pitanju naš sistem obrazovanja, po zakonu, obe škole (državna i privatna) moraju imati redovni plan i program prilagođen zahtevima Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja. To znači da je i privatna srednja škola akreditovana, odnosno priznata kao ravnopravna ustanova sa državnom ustanovom u okviru domaćeg obrazovnog sistema. 

Uopšteno, akreditacija se odnosi na dobijanje rešenja o ispunjenosti propisa koji se odnose na sve uslove potrebne za rad, kao i to da učenik koji je pohađao privatnu školu ima u potpunosti ista prava i važeću diplomu stečenog srednjeg obrazovanja određenog obrazovnog profila kao i učenik koji je završio bilo koju državnu srednju školu.

U praksi, svaka privatna srednja škola, poput privatne srednje škole Arhimed, mora imati odgovarajući prostor za držanje nastave, adekvatnu opremu koja je potrebna kako bi se ista odvijala ali i stručna lica, odnosno nastavnike koji imaju dozvolu da sprovode nastavni plan i program. Takođe, prilikom zapošljavanja, diploma koju je izdala privatna srednja škola se ne razlikuje od državne diplome. To važi i tokom upisivanja na fakultete, bez obzira da li je fakultet iz državnog ili privatnog sektora.

Diplome su u potpunosti priznate i kada je u pitanju završeno vanredno školovanje, odnosno program dokvalifikacije ili prekvalifikacije u privatnim srednjim školama.

Prednosti privatnih srednjih škola

 

Prijemni se ne polaže

Da ne bude zabune, svaki učenik je dužan da u svojoj osnovnoj školi polaže malu maturu, odnosno mora izaći na polaganje sva tri testa koji uključuje test iz srpskog jezika, matematike i kombinovani test. Međutim, bez obzira na broj bodova koje bude osvojio na završnom testu, učenik ima pravo da upiše onu privatnu srednju školu koju želi, bez polaganja dodatnog prijemnog ispita. Učenik je samo u obavezi da pre upisa obavi razgovor sa školskim psihologom ili pedagogom.

Opremljenost po najvišim standardima 

Da se razumemo, kao što se razlikuju državne tako se i privatne srednje škole među sobom razlikuju po mnogo čemu. Pojedine su vrhunske, sa odličnom opremljenošću i dokazanim rezultatima učenika, a neke druge su prosečne. Najbolji primer za to jeste privatna srednja škola Arhimed koja se karakteriše kao obrazovna instutucija koja se izdvaja od drugih i to ne samo izuzetnim kvalitetom edukacije, nego i naročito povoljnim cenama i zavidnom opremljenošću. Većina privatnih škola nude prijatan ambijent gde su učionice opremljene po najvišim standardima i sadrže visoke tehnologije za usvajanje znanja. Jedna od njih svakako jeste srednja škola Arhimed, koja pored odlične opremljenosti učionica, ima i kantinu za učenike ali i prostorije opremljenog fitnes centra za potrebe fizičkog vaspitanja.

U privatnim školama se u radu (npr.u građevini, elektrotehnici, mašinstvu) primenjuju najsavremenije metode i nastavna sredstva. Imajući u vidu perspektivu koju donose neke diplome poput diploma iz oblasti informatike, ali iz oblasti vazdušnog i drumskog saobraćaja čije kadrove je obrazovala srednja škola Arhimed, mnoge privatne srednje škole su kreirale posebne smerove koji obučavaju naše mlade ljude za posao ovde ali u inostranstvu.

Preko interaktivne nastave do efektnijeg znanja

Upravo se interaktivnom nastavom prevazilazi pasivnost kod učenika. Pojam ovakve nastave podrazumeva savladavanje određene teme ili zadatka predviđenog nastavnim planom i programom, gde učenici putem interakcije postaju aktivni učesnici u nastavi i imaju mogućnost razgovora sa nastavnikom tokom nastave. Rad u grupi je osnova interaktivne nastave koju neke privatne škole između ostalog i srednja škola Arhimed aktivno primenjuje.  Takvim vidom učenja u grupi, deca stvaraju naviku da logički rezonuju i kritički razmišljaju. Lakše i sa razumevanjem usvajaju novo gradivo na samom času, pritom dele međusobna mišljenja i sopstvene stavove, postaju komunikativnija, kreativnija i društvenija.

Individualan pristup podstiče sposobnosti učenika

S obzirom da odeljenja broje manje učenika, nastavnici imaju mogućnost da lakše pristupe svakom učeniku i da im pruže adekvatnu pažnju i efikasniju pomoć pri učenju. U manjim grupama nastavnici mogu upoznati svako dete ponasob. Odvajanjem vremena za svakog od njih, nastavnik upoznaje slabosti i prednosti učenika, motiviše i unapređuje razvoj talentovane dece a omogućuje deci sa posebnim potrebama lakše prevazilaženje problema na koje nailaze.

Individualan pristup đacima omogućuje osećaj slobodnijeg i sigurnijeg izražavanja, više entuzijazma i kreativnosti kada je u pitanju učenje jer takvim pristupom učenik na jednostavniji način rešava konkretne probleme i samim tim brže napreduje u savladavanju gradiva.

Nije sve u novcu

Da, privatne škole jesu skuplje od državnih. Međutim, sa privatnom školom ne možete pogrešiti kada je u pitanju ne samo obrazovanje, već sigurnija budućnost vašeg deteta. Privatne škole usmeravaju svoje učenike na dalje školovanje. Aktivno ih pripremaju za studije u svojoj zemlji ali i inostranstvu, međutim  pripremaju ih i za život. 

Kroz interaktivno, individualno učenje dete gradi sebe, svoju ličnost. Ono stiče radne navike ali i volju za njih, disciplinu i odgovornost, stiče samopouzdanje, kreativnost, spoznaje sebe ali i druge, lakše se socijalizuje, komunicira, otkriva i razvija svoje talente, saznaje ih i voli.

Puno je sposobnosti koje dete kroz jedan adekvatan obrazovni sistem koji nude privatne srednje škole, može da stekne a da mu te sposobnosti mogu pomoći ne samo u daljem školovanju nego u odrastanju i sazrevanju na pravi način. Razmislite i izračunajte vredi li?

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Pismo Druga Tita

Salaš

Ukrajinski otpor

Svi štampaju novac

Da li nama ima spasa

Primorani

Prinuda za mir

Najčitanije