Jedan stari vic ide otprilike ovako: Medicina je zaista napredovala, danas za svaki lijek oni pronađu bolest! Smijeh je svakako zdravi i koristan, ali neznanje i pogrešne informacije mogu biti veoma štetni.
U tekstu objavljenom na Buka prije nekoliko dana, pod bombastičnim nazivom “Soda bikarbona, najveći neprijatelj farmaceutske industrije” ili bolje reći (prvobitno) prekopiranom tekstu sa stranica koje se bave teorijom zavjere, tipa novi-svjetski-poredak, naveden je niz pogrešnih i polu-tačnih informacija koje mogu biti i potencijalno štetne.
Već duže vremena internetom kruži priča o čudotvornim svojstvima ove već dugo poznate supstance. Kako to obično biva tekst nije naučni radi, ne koristi reference bilo kog naučnog rada, ili naučnog časopisa, ili institucije, ali zato nudi jednostavnu priču za ljude kojima je potrebna nada i čudo.
A kako je sve zapravo počelo?
Evo nekoliko informacija o prijeklu ove fantastične priče. Glavni zagovornik natrijum bikarbonata (soda bikarbone) kao alternativnog liječenja raka je Tullio Simoncini. Simoncini je zaključio da rak izaziva Candida albicans (gljivica, na sta se i tekst sa Buka nejasno poziva) i kako se može izliječiti sa sodom bikarbonom.
Prema www.cancertreatmentwatch.org “Simoncini je koristio nedokazane metode liječenje raka 15 godina …2003., njegova [italijanska] ljekarska licenca je ukinuta, a 2006 je bio osuđen od strane italijanskog suda za nepravedne smrti i obmane… To ga nije sprečilo da nastavi da pružaju svoje tretmane, ne samo u Italiji, već i u stranim zemljama, kao što je Holandija”(Koene, Jitta 2008.); U Holandiji je “Holandska zdravstvena inspekcija” (Inspectie voor de Gezondheidszorg, IGZ) takođe zabranila ovu praksu poslije jednog smrtnog slučaja. Presuda italijanskog suda konačno je potvrđena 2012.
Standardna praksa – za svaku supstancu koja će se koristiti kao lijek u medicini normalno je da prolazi opsežna pretklinička i klinička ispitivanja (koja nerijetko traju deset i više godina, a nakon kojih se podaci o lijeku i dalje aktivno prikupljaju i lijek eventualno povlači sa tržišta), u njima se ispituje sugurnost, efikasnost i kvalitet lijeka.
Pretklinička ispitivanja obuhvataju ispitivanja na životinjama i izolovanim ljudskim organima i ćelijama. U pretkliničkim ispitivanjima se utvrđuje i toksična doza. Klinička ispitivanja se izvode metodom dvostruko slijepe probe na ljudima.
Činjenice o sodi bikarboni:
Natrijum bikarbonat tableta ili u prahu ima potvrđeno dejstvo i prema Farmakopeji se koristi za neutralizaciju želudačne kiselinu koja izaziva gorušicu, ili za smanjenje kiselosti urina (u ranom stadijumu kod hroničnog gihta; ili da ublaži nelagodnost kod blage infekcije urinarnog trakta). Intravenski natrijum bikarbonat se koristi kao konvencionalni tretman da se smanji kiselost krvi koja je posljedica teškim slučajevima kao što su šok, teške dehidracije, otkazivanju bubrega i nekontrolisanom dijabetesu. Može se koristiti i na koži.
Natrijum bikarbonat nema dejstvo na rak ili uzročnike raka. “Dostupni naučni dokazi ne podržava ideju da natrijum bikarbonat funkcioniše kao tretman za bilo koji oblik raka ili da liječi gljivične infekcije. Čak šta više postoji dovoljno indikacija, da su ove tvrdnje netačne.” – American Cancer Society (ACS)
“Ne postoje naučni podaci koji opravdavaju administraciju sode bikarbone na pacijente sa rakom” – holandski zdravstveni inspektorat, IGZ.
Nema recenziranih članaka u medicinskim časopisima koji podržavaju teoriju da je rak uzrokovan gljivičnom infekcijom. Dostupni recenzirani medicinski časopisi ne potkrepljuju tvrdnje da je natrijum bikarbonat djelotvoran u liječenju raka i sprečavanju nastanka raka. Nema izvještaja u naučnim časopisima da je primećena veza Candide albicans i raka kod eksperimentalnih životinja (prema revidiranim Kohovim postulatima), niti postoje indikacije da natrijum bikarbonat ima antigljivična svojstva.
Iako je natrijum bikarbonat siguran kada se koristi u odgovarajućim dozama (oralno) i kako je propisano od strane doktora ili proizvođača isključivo za gore navedene konvencionalne tretmane, visoke doze mogu da izazovu ozbiljne probleme, može doći do oštećenja organa, pa čak i smrti (kod i.v. primjene).
Potrebna je pažnja i dnevna kontrola kod pacijente sa visokim krvnim pritiskom, oboljenjima pluća, srca ili bubrega kao i kod pacijenata oboljelih od raka. Takođe treba voditi računa o interakcijama natrijum bikarbonata sa drugim lijekovima.
Oslanjanje samo na ovu vrstu tretmana i izbjegavanje ili odlaganje konvencionalne medicinske njege za rak može da ima ozbiljne posledice po zdravlje.
P.S.
Informacije o istim ili sličnim čudotvornim lijekovima.
Jednostavno objasnjenje (NE)uticaj hrane i sl. na kiselost organizma (pH)
“- Nas organizam je taj koji izuzetno preciznim i snaznim mehanizmima” (od kojih je jedan disanje!, a drugi mokrenje) “kontrolise svoj pH, a ne hrana koju jedemo.
– Bilo koja hrana nema ni priblizan Ph da bi bila sposobna “pregaziti” nas sistem i izmeniti njegov Ph. Da ima, ona bi trenutno ubijala.
– Upravo sastojci one hrane za koju se tvrdi da menja nepovoljno nas Ph, su odgovorni za stabilnost istog.”