Razmišljate o učenju stranog jezika? Ako nemate odgovarajući plan učenja, vrlo brzo ćete početi usvajanje novih znanja bez prave osnove koja bi trebala da podrži ta znanja. Zato proučite opcije i sugestije iz ovog teksta da bi pronašli odgovarajuću strategiju za učenje stranog jezika, kao i opis izazova sa kojima ćete se verovatno suočiti dok budete učili taj jezik. I zapamtite, iako možda imate osećaj da nikada nećete govoriti dva ili više jezika, istina je da jednostavno treba uložiti više truda da se pronađu najefikasniji načini za učenje jezik, a posle će sve biti lakše. Ovi saveti za učenje stranog jezika prkupljeni su sa različitih web lokacija i mogu vam pomoći da vaše učenje bude efikasnije.
Prvo i osnovno: Budite opušteni
Učenje stranog jezika trebalo bi da bude zabavno. Ako ste opušteni prilikom usvajanja i korišćenja novih jezičkih veština, pravićete manje grešaka. Šta više, i onda kada pravite greške, one vam mogu biti samo od koristi, jer će poslužiti kao iskustvo u učenju.
Trebalo bi takoće da imate na umu da osoba sa kojom komunicirate na stranom jeziku nije tu da bi sudila vama ili vašim jezičkim veštinama. Naprotiv, većina ljudi je srećna kada čuje da neko pokušava da govori njihov jezik, pa će pokazati puno strpljenja i pokušati da vam pomognu na svaki način.
Takođe, bitno je da ne postanete preokupirani onim što ne možete upamtiti, razumeti ili izgovoriti. Nije važno, jer vi učite i usavršavate se. Jezik će vam postepeno postati jasniji. Zato, potrudite se da usvajanje novih znanja iz nekog jezika za vas bude uživanje. Nađite načina da svakoga dana odvojite onoliko vremena koliko smatrate da vam je dovoljno za učenje stranog jezika, zato što je to najveća garancija uspeha.
Fokusirajte se na reči i fraze
Kada učite jezik, ograničen rečnik može vas zapravo odvesti prilično daleko. Postoje određeni glagoli i fraze koji mogu da se koriste u mnoštvu različitih situacija; nije potrebno da počnete da učite te specifičnosti za svaku pojedinačnu situaciju. Upamtite, ne morate da znate sve reči nekog jezika da bi ste taj jezik govorili. Ustvari, ako malo bolje razmislite, shvatićete da postoje i reči na maternjem jeziku koje su vam nepoznate! Ili reči za koje znate, ali niste sigurni da ih pravilno izgovarate i zapisujete.
Prema tome, radite polako na proširivanju fonda reči, pošto ćete na kraju ipak morati da znate puno. Kako budete napredovali, počećete da primećujete kako određene reči idu zajedno kao fraza. Usvajajte ove reči i fraze slušajući i čitajući. Čitajte onlajn i napravite vašu listu reči koristeći web rečnike. Vrlo brzo ćete pronaći još novih reči i novih fraza, to je sasvim normalno, jer ih ima puno i svuda, bez obzira o kojem stranom jeziku je reč.
Ne plašite se da pravite greške
Imajte na umu izreku „Ko radi taj i greši“.
Pravljenje grešaka je jedini način da tečno govorite jezik. Ipak, većina odraslih koji uče strani jezik plaši se pravljenja grešaka tokom učenja. A istina je da je pravljenje grešaka ustvari nešto što svi radimo.
Šta više, te greške mogu biti itekako korisne. Na primer, one su bitan deo napredovanja nauke, skoro isto toliko koliko i tačne i dokazane naučne teorije. Svaki put kada naučnici naprave „grešku“ oni otkriju nešto novo. Drugim rečima, greške ne treba shvatiti kao stvar na osnovu koje treba da sudite samom sebi. Greške treba posmatrati kao nezaobilazni deo edukacije koji vas vodi ka budućem uspehu.
Pravljenje grešaka je prirodno. One su deo svakog procesa učenja. Svako dete, pre nego što nauči da hoda, mnogo puta padne. Svakome ko uči da kuva, gotovo sigurno se desilo da mu neko jelo zagori. Čak i kada učimo da vozimo automobil mi pravimo puno grešaka, ponekad i oštetimo automobil prilikom parkiranja, jer ne postoji drugi način da se savlada vožnja. Dakle, greške su štetne jedino ako im mi sami dozvolimo da to i budu.
Tek onda kada savladamo ovu barijeru i kada smo dovoljno opušteni da prestanemo da brinemo u vezi naših grešaka, možemo da počnemo da uživamo u savladavanju nekog stranog jezika i da zaista taj jezik i naučimo.
Budite posvećeni
Najvažniji faktor u učenju jezika je to koliko puno vremena provodimo učeći ga. Što više vremena izdvojite za učenje jezika, brže ćete ga naučiti. To podrazumeva slušanje, čitanje, pisanje, govor i učenje reči i fraza na ispravan način. Učenje novog jezika zahteva puno ponavljanja, puno iskustava i konstantnu posvećenost.
Dakle, ako želite da naučite novi jezik brzo, moraćete da se posvetite učenju par sati dnevno. Učenje jezika se zasniva na ponavljanu, koje u suštini služi da vaš mozak iznova i iznova snabdevate informacijama sve dok ih na kraju ne upamtite. Ako napravite predugu pauzu između učenja, brzo ćete zaboraviti ono što ste naučili poslednji put i izgubićete dragoceno vreme vraćajući se na ono što ste već bili savladali.