Predstava o ratnom seksualnom nasilju u Sarajevu: Šta nam to čini tišina?

O traumi se ne govori. Ne tražimo od vas da zamišljate nezamislivo. Da vam se pluća pune užasom koji će vas ušutjeti i blokirati. Ovo nije priča o traumi. Ovo je priča o ljubavi.

Piše: M.S.

Tišina može biti ljekovita, bremenita značenjem, promišljanjem i onom dubokom, iskonskom povezanošću između ljudi. Međutim, postoji i ona druga, teška tišina koja izjeda iznutra, gdje su riječi prisiljene da ostanu u okvirima tijela, u okvirima konvencije, jer znaju da bi njihovo prisustvo na površini bilo zbunjujuće, neprihvaćeno i nepoželjno.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

O ovakvoj vrsti tišine govori predstava „Ta tvoja mund harmonika“ koja će u utorak 7. marta 2017. u 19:30 časova biti odigrana na sceni sarajevskog art kina Kriterion. „Ta tvoja mund harmonika“ angažirana je predstava koja koristi elemente fizičkog, ekspresivnog i dramskog pozorišta kako bi senzibilno progovorila o načinima na koje društvo tretira žene i muškarce koji su preživjeli/e seksualno zlostavljanje tokom rata u BiH. Osnovni scenarij-koncept ove primijenjene predstave potpisuje pozorišna rediteljka Marija Farmer, dok su adaptaciju i režiju uradili Anes Osmić i Danilo Jovanović.

Stigma vezana uz seksualno nasilje prisutna je u mnogim društvima i kulturama, a posljedice su očigledne i velike. To znači da preživjele osobe optužuju same sebe, ali i da ih se okrivljuje, odbacuje, izolira, isključuje iz javnog života, fizički ili na drugi način zlostavlja, da imaju manji pristup resursima u zajednici, da ih bračni partneri napuštaju ili da su meta javnih napada i dodatnih zlostavljanja. Ova predstava fokus stavlja na ličnu odgovornost pojedinca/pojedinke u rušenju zida tišine koji okružuje ovu temu i nastoji pokrenuti procese koji bi osobama koje su preživjele seksualno nasilje u toku konflikta dali do znanja da nisu sami, da smo tu i da ih čujemo.

Cilj predstave je buđenje empatije i promišljanja, a zbog pažljivog pristupa samoj temi gledaoci bi salu trebali da napuste sa osjećajem topline, a ne užasa u srcu. Predstava je nastala kao dio edukacije za primijenjeni teatar organizirane u novembru i decembru 2016. za omladinske lidere/liderice, aktiviste/aktivistice i pozorišne praktičare/praktičarke.

Ukoliko pripadate dijelu stanovništva koji smatra da traumu možemo i trebamo nadvladati zajedno, dođite u Kriterion u utorak i dajte svoj doprinos izgradnji boljeg, zdravijeg društva u kome ima mjesta za sve nas!

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Pismo Druga Tita

Salaš

Ukrajinski otpor

Svi štampaju novac

Da li nama ima spasa

Primorani

Prinuda za mir

Najčitanije