Ovo nije prva godina, a neće biti ni poslednja da našu državu zahvataju jaki požari.
Ova godina je bila rekordna godina po vrućinama u poslednjih 100 godina od kako se vrše mjerenja. Suša je pogodovala tome da vegetacija postane suha, a samim tim i lako zapaljiva. Mnogo je načina kako nastaju požari. Ja lično nisam sručnjak po tom pitanju, ali znam neke stvari kao što su:
1) Staklo može izazvati požar, i stoga ovim putem apelujem na stanovnike da ne baca staklene flaše, ili neke druge staklene predmete u travu.
2) Bačeni opušak
Postoji još nekoliko stvari, ali ovo su one po mom mišljenju najosnovnije.
Institucije koje su zadužene za bezbijednost građana, kao što su: Vatrogasne službe,Civilna zaštita, kao i Ministarstvo odbrane tj. vojska, a vladu, odnosno vlade da i nespominjemo.
Hajde da pogledamo slabosti svake od ovih službi:
Vatrogasna sluižba: Vatrogasci svoj posao u gradovima i prigradskim naseljima obavljaju odlično, ali kada su u pitanju šumski požari onda su oni tu nemoćni iz razloga kao što su nepristupačnost terena, zastarjela oprema i sl.
Civilna zaštita: Nedovoljna definisanost njene nadležnosti ( u praksi se pokazalo da ona samo vodi brigu o evakuaciji i regrutaciji građana čija su imanja ugrožena), nedovoljna opremljenost sa potrebnom opremom.
Ministarstvo odbrane: Ministarstvo odbrane je i najviše po mom mišljenju zakazalo.
Nisam siguran da li su angažovali pješadijske, i inženjerske jedinice, ali znam da se helihopteri MI8 i nisu nešto pokazali, odnosno poletio je samo jedan, a i on nakon par dana zakašnjenja, a ostali su na remontu. Vojska takođe nema letilice specijalizovane za gašenje požara.
Na nekim mjestima teren je miniran pa i to sprečava gašenje sa zemlje.
Vlade na svim nivoima, aposebno entitetskim i državnom već par godina najavljuju riješenje ovoga problema kupovinom 2 do 3 kanadera, ali je ta priča aktuelna samo dok požari traju, a kasnije to odgode za sledeću godinu.