Političko koketiranje – ko ostaje vjeran starim, a ko traži nove partnere

Sudeći prema izjavama iz političkih stranaka kako ih fotelje ne zanimaju već isključivo programske koalicije te kako neće po svaku cijenu ulaziti u vlast, moglo bi se desiti da ćemo na kraju imati problem da uopće nekoga nagovorimo da preuzme te, neželjene „fotelje“. Kako su se iz CIK-a napokon udostojili da prezentiraju utvrđene izborne rezultate, politički flert doživljava svoju kulminaciju. Neke stranke je zahvatila takva ekstaza da ih prosto ne možete prepoznati. Toliko su promijenili priču i stavove da ništa ne upućuje na to da se radi o istoj stranci iz predizborne kampanje. Političko vrijeme u BiH bi se stoga moglo računati kao prije izborne ere i nakon izborne ere pošto je većina stranaka „zaboravila“ sve ono što su govorili prije izbora i suvereno nam prezentiraju programe iz nakon izborne ere. U zaborav su pala sva obećanja, uvrede – kako njihove tako i one upućene njima, desne stranke po potrebi prelaze lijevo i obratno, prekidaju se do jučer neraskidiva partnerstva, a počinje dodvoravanje dojučerašnjim ljutim protivnicima, svi su spremni na pregovore sa svima… Besramno se flertuje bez obzira što fotelje nikoga ne zanimaju, bar tako kažu.

Nosioci mandata u svim predstavničkim tijelima su poznati i sada počinje čas matematike i preračunavanje ko i s kim može osigurati potrebnu većinu. Problem zbog kojeg u BiH formiranje vlasti traje dugo je taj što postoji veliki broj mogućih kombinacija za sastav nove vlade, a svaka stranka sebi želi osigurati što je moguće više pozicija. Kako bi ojačali svoje pregovaračke pozicije stranke nas putem medija ubjeđuju da su upravo one najpozvanije da formiraju vlast. Stranke koje su dobile najveću podršku unutar jednog naroda/entiteta ili čiji kandidati su za predsjednika/predsjedništvo dobili najveći broj glasova u tome vide svoj najjači adut, dok se ostale stranke moraju snalaziti i svoj legitimitet tražiti u ranije sklopljenim koalicijama, neophodnosti formiranja iste većine na svim nivoima i sl.

Koalicija stranaka desnog centra

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Kako stvari trenutno stoje, najviše izgleda za formiranje nove vlasti imaju bh. narodne stranke tj. stranke bliske Evropskoj narodnoj stranci. SDA i HDZBiH, kao stranke koje su dobile ubjedljivo najveću podršku unutar bošnjačkog i hrvatskog korpusa, su jedine dvije stranke koje imaju koliko toliko osigurano mjesto u vlasti, dok sudjelovanje ostalih stranaka zavisi od kombinatorike. Doduše, vlast se može formirati čak i bez ove dvije stranke, ali teško da će se neko upustiti u takvu avanturu. Rezultati izbora su takvi da bi stranke desnog centra realno mogle formirati vlast. SDA, HDZ BiH, HDZ 1990, SDS i PDP su u aprilu ove godine potpisale Deklaraciju o evropskim vrijednostima, identitetu, socijalno-tržišnoj privredi i pravnoj državi. Stavljanjem potpisa na ovu deklaraciju Čović, Izetbegović, Raguž, Bosić i Ivanić su u ime svojih stranaka iskazali opredjeljenje da će navedene ciljeve i principe zajednički ostvarivati, u suradnji utemeljenoj na međusobnom povjerenju. Supotpisnik deklaracije je i predsjednik Evropske narodne stranke.

Sve stranke potpisinice su nakon izbora izrazile spremnost da se formira vladajuća koalicija stranaka bliskih Evropskoj narodnoj stranci. Jedino se HDZ BiH drži na distanci i ne krije da iz RS-a preferiraju SNSD, pravdajući se time da je ova stranka osvojila najveću podršku srpskog naroda (SNSD je osvojio jedan mandat više od SDS-a). S obzirom na dugogodišnju blisku suradnju ove dvije stranke za očekivati je da će HDZ BiH nastojati da koliko je u njihovoj moći, SNSD i njihovi koalicioni partneri čine dio vlasti na nivou BiH. Dodik je izjavio kako je jasno ko su predstavnici hrvatskog i srpskog naroda i da već dogovorena koalicija između SNSD-a i HDZ BiH samo još čeka da se Bošnjaci dogovore ko će njih predstavljati na nivou BiH. Da to neće proći bez poteškoća govore i sve češće prozivke različitih medija koje narodne stranke podsjećaju na obaveze iz Deklaracije. Dodatni poticaj na formiranje koalicije SDA, HDZ BiH, HDZ 1990, SDS i PDP je stigao i od Evropske narodne stranke, čiji predsjednik je u čestitkama upućenim bliskim strankama izrazio nadu da će stranke potpisnice deklaracije izgraditi jaku vladu koja će realizirati zajedničke principe i ciljeve.

Da bi formirale stabilnu koaliciji „narodnjacima“ je potrebna podrška još jedne stranke iz FBiH. Najčešće se u tom kontekstu spominju DF i SBB. Pored ove dvije stranke u obzir dolazi i SDP, međutim ta kombinacija je ostavljenja za krajnju nuždu. Nakon što je SDA jasno poručila da koalicija sa SBB-om ne dolazi u obzir zbog bestijalnih napada na SDA, SBB je uzvratio izjavama kako oni ne žele imati političku koaliciju sa strankom koja je dovela Bošnjake na evropsko, ekonomsko i političko dno

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Jedno je sigurno, pred nama je dugotrajan i mukotrpan period pregovaranja, koketiranja, dodvoravanja, opraštanja, uvrjedljivih napuštanja sastanaka, pozivanja prijatelja u pomoć i sl. Pored toga što smo država koja najduže čeka na rezultate izbora, BiH je država i koja najduže čeka na formiranje vlasti nakon potvrđivanja izbornih rezultata. Ne znam koliko nas može tješiti to što ćemo nakon ovih izbora vjerovatno dobiti vlast ranije nego što je to bio slučaj nakon izbora 2010. Proces formiranja vlasti bio je okončan tek u februaru 2012. godine, dakle 14 mjeseci nakon izbora.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Pismo Druga Tita

Salaš

Ukrajinski otpor

Svi štampaju novac

Da li nama ima spasa

Primorani

Prinuda za mir

Najčitanije