Političari,krize i interesi

 

  Ekonomija protiv „Nacionalnih“ tj. etničkih interesa

 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ekonomija ili „Nacionalni“ tj. etnički interesi

       Svi znamo koje od ovo dvoje je važnije, a kad kažem svi pritom ne mislim na političare jer oni očigledno neznaju, odnosno znaju koje od ovo dvoje se više isplati za njih.

   U programima političkih stranaka nema jasno definisane ekonomske politike. Sve što u tim programima piše je: „Povećanje zapošljavanja“. Ali  kako stići do toga cilja koji su sami sebi postavili ni oni sami neznaju. A što se tiče tzv. vanjske politike u 99,9% stranaka je orijentacija ka EU. Da se razumjemo nisam ni ja toliko protiv EU, ali moramo detaljno analizirati situaciju, i shvatiti da je Euro, a samim tim i cijela europska zamisao u krizi.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

A sada još malo detaljnije o ekonomskoj krizi, ili bolje rečeno o ekonomskim krizama:

     Sve je navodno počelo sa krizom u SAD-u, zbog hipotekarnih kredita. Banke su davale rizične kredite osobama koje to sebi nisu mogle priuštiti, ili su bile na granici mogućnosti. O krizi u SAD-u će možda još biti riječi u nekom od sledećih članaka, ali kako ne bih skrenuo sa teme, treba da ukratko pogledamo i Europsku ekonomsku krizu, kao i krizu u kojoj se nalazi naša zemlja BiH.

Velike europske firme su imale velike pakete obveznica u „Američkim“ bankama. Kada su banke došle u krizu ove mega-korporacije su morale da smanje proizvodnju i broj radnika kako bi kompenzovali gubitke na berzi.

   Grčka: Grčka je uzimala veliki broj kredita od MMF-a, a što je najgore taj novac trošila na javnu potrošnju, sa ciljem stabilnosti aktuelne vlasti, i prikazivanja kao i održavanja lažnog standarda života. Kada je period odgode (tzv.grejs period), prvi krediti su došli na naplatu, i Grčka je morala rezati troškove u javnom sektoru tj. sniziti plate državnim službenicima kako bi bila u mogućnosti vratiti kamatu na kredit. U međuvremenu dug je toliko narastao da Grčka čak razmišlja da proda neka svoja ostrva, i to samo kako bi opet većim djelom otplatili samo kamatu.

Scenario sličan grčkom se odvija, i u Španiji, Portugalu,Irskoj…, a na veliku žalost i u našoj zemlji.

   „Svjetska ekonomska kriza u BiH“: Za ekonomsku krizu kao i većina zemalja krivi smo sami sebi, tj. krivi su naši političari koji se nažalost nimalo ne razlikuju od onih u Grčkoj, Španiji itd.

    Teritorijalne jedinice: entiteti kantoni i distrikt protiv Bosne i Hercegovine

Teritorijalne jedinice i same uzimaju kredite od MMF-a koji nas vode u dužničko ropstvo, a naravno i država Bosna i Hercegovina uzima kredite od MMF-a, a taj dug koji uzme država  se ravnomjerno raspoređuje na sve njene teritorijalno-upravljačke jedinice, a one potom taj teret svaljuju na  građane i stanovnike.

      Da li je u interesu građana da se naši političari ovako ponašaju? Naravno da nije u interesu građana ovakvo ponašanje vlasti. Najveći nacionalni, ali i etnički interesi naše države treba da budu njena ekonomska stabilnost, ali i napredak .

 Za sada političari nastoje da što više skrenu pažnju od ovoga problema, i posvećuju se ličnim borbama za vlast.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Pismo Druga Tita

Salaš

Ukrajinski otpor

Svi štampaju novac

Da li nama ima spasa

Primorani

Prinuda za mir

Najčitanije