Soba apartmana u malome mistu hrvatskoga primorja gleda na balkon susjedne kuće bez fasade. Od pogleda na opjevani plavi Jadran ni traga. Posljedica je to dvadesetogodišnjeg graditeljskog buma na obalama istog plavog Jadrana.
Dakle, promatram balkonsku svakodnevnicu svojih, inače živahnih, susjeda (koji su uzgred domaći, a ne furešti ka’ mi ostali).
Iza metalne balkonske ograde, sjedi muškarac srednjih godina, prosjede kose. Na sebi ima samo mudante, kako se to domaći kaže. Drugu je stolicu privukao, da bi kroz otvore na naslonjaču proturio noge. Tako sad gole i bose noge strše u zraku, kao da su netom proletile, provalivši stolicu.
Prošlo je podne i vrelo ljetno sunce još isijava visoko na plavome nebu (vrime kada čovika uvati fjaka).
Na balkon izlazi starija žena, sa korpom punom mokroga veša, kojeg počinje marljivo nizati po štriku, duž cijeloga balkona. Muškarac i žena glasno razgovaraju.
Zvonkim glasom muškarac se obraća ženi: „Mi smo sada u Europskoj Uniji. Nema više nereda i nerada. Nema nam, nego raditi.“
Zatim, kao da nazdravlja svome govoru, naginje iz flaše, koja se odnekud materijalizirala pored njega.
Prema Eurostat-u, statističkom uredu Europske Unije, Hrvatska je u 2013. imala sljedeće ekonomske crte:
Bruto domaći proizvod po glavi stanovnika (GDP per capita) iznosio je 10.200 eura.
Bruto domaći proizvod (GDP) je pokazao procentualni pad od -0,9% u odnosu na prethodnu godinu.
Javni dug je činio 67,1% GDP-a.
Stopa nezaposlenosti radno sposobnog stanovništva bila je 17,2%, a stopa nezaposlenosti mladih 49,7%.
U svim gore navedenim kategorijama, osim po broju nezaposlenih (gdje se isticala među prvima), Hrvatska je bila na začelju kolone.
Gostujući na HRT-u, prof. dr. Ante Babić, kao da je ponovio govor muškarca sa početka priče. A loše ekonomske pokazatelje Hrvatske opravdao je promjenom dosadašnje perspektive– Hrvatska je iz druge lige, gdje je bila vodeća, prešla u prvu ligu. „Stoga, nema nam, nego raditi“ , zaključio je.
Vraćajući se kući, po isteku odmora, razmišljala sam o drugoj ligi u kojoj smo ostali, o njenim prednostima koje nećemo iskoristiti zbog države – luđačke košulje koju imamo i u kojoj, po svemu sudeći, još dugo ostajemo, u najboljem slučaju gdje jesmo.
http://www.economist.com/blogs/graphicdetail/2014/08/european-economy-guide?fsrc=nlw