Turistička zajednica Kantona Sarajevo je i zvanično otvorila sezonu godišnjica. Ovogodišnji moto je – do 2024 godine broj poginulih u ratnom Sarajevu mora preći 130 hiljada. Nesreće poput pada s motora ili ozljede dobijene u kafanskoj tuči su danas klasificirane kao posljedice ratnog ranjavanja. Ni radnici male Pekare “Vučko 94”, nisu bolje prošli. U pauzi između dvije ture hljeba, ti su sudjelovali u ratnim akcijama i oslobađali brda i doline. Oni koji su stvarno ginuli od metka, i oni koji su stvarno vukli škiju po blatnjavim rovovima su opet potpisani kao civili. A oni što su pobjegli po Minhenima i Gelzenkirhenima su uredno popisani kao snajperske žrtve. Čak ni datum nije konačan, pa vrijedni radnici Turističke zajednice putuju kroz vrijeme i pomjeraju datume. Pa je tako mađarskim backpackerima početak rata opričan od 14. novembra 1989, pa sve do 2. aprila 2003. Kuvajtskim turistima se pak nije mogao prodati gregorijanski kalendar, pa je najduža opsada u historiji zemalja Beneluksa bila u periodu od 1423 – 1487 hidžretske.
Haris Pašović, kao perjanica turističke ponude Kantona Sarajevo, samo ove godine ima 45 performansa za turiste iz 168. bliskoističnih zemalja. Ima tu svega. Od replika borbi za Ulicu Zmaja od Bosne, gdje Milan teglama od turšije gađa Hasanovu djecu. Pa sve do replike otvaranja Olimpijskih igara, gdje Mejra trči sa bakljom u odjeći predratne YASSA fabrike. Baklja u jednoj ruci, a u drugoj Sarabon čokolada, preteča današnje Milke i Nestle korporacije. Dovitljivi Pašović je ove godine i sarajevske ruže, umjesto crvenom bojom, napunio domaćim sarajevskim ajvarom.
Par stotina kilometara zapadno, Turistička zajednica Unsko Sanskog Kantona, ove godine ne planira godišnjice. Pašović im je slao dopise i ponude za performanse zauzimanja gradske Bolnice i borbe 1 na 1 sa abdićevcima, ali rukovodstvo grada i Kantona, kažu da bi oni radije neki ljetni program za dijasporu. Kako Pašović nije imao nikakvu alternativu, Sejo Kalač je pobijedio na tenderu i cijeli juni i juli će zabavljati dijasporu na širem području grada Bihaća te ostatka USK.
Preživjeti godišnjice mogu samo hrabri. I smjeli. A kako je hrabrost i smjelost brat i sestra dalekog Japana, za one manje hrabre i manje smjele, japanska morska salata je ono što i Popaju konzerva špinata:
75 g morske salate
1/2 crvene duge paprike ili čilija
2 kašikice sezama
1/2 dl japanske soje
2 kašike vinagera od riže
1 1/2 kašika šećera
1 kašika sezamovog ulja
Operite salatu dobro i pustite da se ocijedi dobro na cijedilu a zatim i na kuhinjskoj krpi. Izrežite je što tanje možete. Čili/papriku izrežite isto sitno, a sjemenke sezama prepžite na suhoj tavi, te ohladite. Pomješajte sve sastojke u velikoj posudi, i ostavite 15 minuta.
Iako se može sasvim uredno jesti i sama, ovakva salata je super uz plodove mora ili ribu.